Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sytuacja na ukraińskim froncie. „Rosyjscy najeźdźcy są zdemoralizowani”

Fot. PAP/EPA

Zdjęcia satelitarne wskazują na przegrupowanie rosyjskiego konwoju w pobliżu Kijowa – poinformowała w czwartek agencja Reutera, powołując się na amerykańską firmę Maxar, zajmującą się m.in. obsługą satelitów okołoziemskich.

Rosyjski konwój wojskowy widziany po raz ostatni w pobliżu lotniska Antonowa znajdującego się na północnym-zachodzie od stolicy Ukrainy – Kijowa rozproszył się i został przegrupowany – poinformował Maxar. Zdaniem firmy oddziały rosyjskiej armii poruszają się w pobliżu lotniska, a wysunięte dalej na północ jednostki ustawiły się w pobliżu wsi Łubianka, przygotowując haubice do wystrzału.

Zdaniem Zełenskiego rosyjskie wojska wciąż nie są gotowe do szturmu na Kijów. Próbują złamać Obrońców wciąż bombardując budynki mieszkalne i szpitale. Jutro ponowna próba ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola. Wszystkie poprzednie próby przerwał ostrzał

– napisał prezydent Andrzeju Duda na Twitterze. – Boże, chroń Ukrainę – dodał.

W czwartek wieczorem w wiadomości wideo mer Mariupolu Wadym Bojczenko poinformował, że rosyjskie wojska co pół godziny przeprowadzają naloty na dzielnice mieszkalne miasta. Podkreślił, że Rosjanie przetrzymują w Mariupolu w niewoli 400 tys. obywateli, którzy codziennie czekają na korytarz humanitarny.

Ostatniej doby Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły dwie duże kolumny rosyjskiego wojska oraz 10 samolotów – poinformowało w piątek dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy. Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych dodał, że walczący z rosyjskim wojskiem żołnierze odpierają lub wstrzymują ich ofensywę na wszystkich kierunkach.

Według wstępnych informacji na zniszczonej kolumny składał się cały pułk rosyjskich wojsk powietrznodesantowych z pełnym wyposażeniem, w którego skład wchodziły m.in. czołgi, bojowe wozy opancerzone i wyrzutnie rakietowe „Grad” – podały Siły Powietrzne Ukrainy.

Mamy dane o unieszkodliwieniu dziesięciu samolotów rosyjskich faszystów, którzy bombardowali pokojowe miasta Ukrainy

– podano w komunikacie.

Ukraińskie siły powietrzne wskazały, że do skutecznej walki z rosyjskimi samolotami użyto m.in. amerykańskich pocisków Stinger oraz tureckich dronów Bayraktar TB-2.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał w piątek, że rosyjskie natarcia z kierunków północnego, południowego i wschodniego zostały odparte lub wstrzymane.

Rosyjscy najeźdźcy zostali zatrzymani, są zdemoralizowani oraz ponoszą znaczące straty

– poinformowano.

– Ukraińskie siły bronią się przed rosyjską agresją; Rosjanie sięgają po agresywną propagandę, a w obwodzie chersońskim wprowadzają reżim policyjny i tworzą komendantury – poinformował w piątek rano sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy.

W ciągu nocy, jak przekazał, nie doszło do istotnych zmian w układzie sił w walkach z rosyjskimi wojskami na Ukrainie. Sztab podał, że Ukraińcy odpierają ataki i utrzymują obronę na wszystkich kierunkach, czyli na północy, wschodzie i południu kraju.

W kontrolowanym przez siebie Chersoniu armia rosyjska – jak sama obwieściła – wprowadza system komendantur, by „podtrzymywać porządek”. Sztab zauważył, że na zajętych terenach wróg prowadzi „agresywną propagandę”.

Według sztabu siły rosyjskie ponoszą straty pod Czernihowem, część żołnierzy „poddaje się”. W komunikacie sztab podaje także, że ze względu na niedobór żołnierzy strona rosyjska „proponują amnestię” więźniom w obwodzie rostowskim w zamian za dołączenie do armii atakującej Ukrainę.

Źródło: PAP
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, wojna, Rosja
SG: ruch w kierunku Ukrainy bez zmian. Niektórzy jadą walczyć, inni wracają po rodziny

Codziennie ok. 5-6 tys. osób przekracza granicę polsko-ukraińską na Podkarpaciu. Ruch w kierunku Ukrainy pozostaje na tym samym poziomie. Łącznie od początku wojny z Polski do...

Zamknij
RadioOlsztynTV