Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Synoptycy ostrzegają przed upałami. Są ostrzeżenia w pięciu powiatach regionu

Fot. fotolia

Wróciły upały. Synoptycy wydali ostrzeżenie o wysokich temperaturach dla powiatów działdowskiego, nowomiejskiego, iławskiego, ostródzkiego i elbląskiego. Termometry mogą dziś pokazywać tam do 30 stopni.

W związku z tym Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że w upalne dni osobom, które pracują na otwartej przestrzeni, pracodawca jest zobowiązany zapewnić zimne napoje, jeśli temperatura przekracza 25 stopni, natomiast pracownikom biurowym, gdy w pomieszczeniu jest powyżej 28 stopni.

Pracownicy muszą być chronieni nie tylko przed odwodnieniem, ale również przed nadmiernym nasłonecznieniem. Dlatego okna w biurach powinny być zakryte roletami lub żaluzjami. Ponadto pracodawca może (ale nie musi) zainstalować w biurze klimatyzację lub urządzenia do wentylacji. Jest to jednak jedynie jego dobra wola.

Innym sposobem na złagodzenie niedogodności związanych z pracą w upalne dni, jest też szybsze odesłanie pracowników do domu, albo dodatkowe przerwy w pracy w czasie najwyższych temperatur. W tym przypadku także zależy to od dobrej woli pracodawcy.

Natomiast za nieprzestrzeganie przepisów BHP pracodawca może zapłacić grzywnę od tysiąca do 30 tysięcy złotych.

 

Autor: W. Chromy
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w upał, Państwowa Inspekcja Pracy, słońce, temperatura
Czy upał wpłynie na rywalizację podczas lekkoatletycznych MŚ? „Zależy, jak dany zawodnik będzie reagował na tego typu pogodę”

Pod koniec września w katarskiej Dosze rozpoczną się mistrzostwa świata w lekkiej atletyce. W zawodach na pewno zobaczymy zawodników z Warmii i Mazur, którzy walczyć będą...

Zamknij
RadioOlsztynTV