Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Świńska grypa w Olsztynie

Wirus świńskiej grypy, fot. arch. RO

Pierwszy od kilku lat przypadek świńskiej grypy na Warmii i Mazurach. Wirus został wykryty u 52-letniej mieszkanki Olsztyna.

Kobieta zgłosiła się do poradni z objawami typowymi dla grypy. Lekarz nie stwierdził potrzeby hospitalizacji. Teraz sanepid sprawdza, czy miała kontakt z mieszkańcami Obwodu Kaliningradzkiego, gdzie obecnie panuje epidemia grypy. Pojawiły się tam również przypadki wirusa AH1N1.

Ostatnio najwięcej zachorowań na świńską grypę w województwie warmińsko – mazurskim było w 2011 roku. Zmarły wtedy 3 osoby zarażone wirusem.

Wczoraj informowaliśmy, iż grypa szaleje w obwodzie kaliningradzkim.

Z powodu powikłań po tej chorobie zmarła trzyletnia dziewczynka z Gwardijeska niedaleko Kaliningradu. Kaliningradzkie portale poinformowały, że z powodu szalejącej w obwodzie grypy nie odbywają się lekcje w 9 szkołach. Zamknięto też 12 grup przedszkolnych. Część mieszkańców obwodu chodzi po ulicach w maseczkach, w niektórych aptekach trudno o leki zwalczające przeziębienie. W graniczącym z obwodem kaliningradzkim województwie warmińsko-mazurskim nie odnotowuje się niepokojącego wzrostu zachorowań na grypę i choroby grypopodobne – zapewniła Bożena Najda, zastępca wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

fot. Sławomir Ostrowski

fot. Sławomir Ostrowski

„Nie można z całą pewnością powiedzieć, czy uda nam się ochronić przed przedostaniem się choroby z Rosji, na pewno warto zachowywać zasady higieny i unikać skupisk ludzi. Na szczęście na razie nie obserwujemy żadnych sygnałów o wzroście zachorowań” – powiedziała Bożena Najda:

00:00 / 00:00

Polscy celnicy i funkcjonariusze straży granicznej pracujący na polsko-rosyjskiej granicy zostali wyposażeni w rękawiczki, maseczki i fartuchy. Jednak jak na razie ich nie używają. Rzeczniczka warmińsko-mazurskiego oddziału straży granicznej Mirosława Aleksandrowicz poinformowała, że kilka dni temu Rosjanie odprawiali podróżnych w maseczkach i rękawiczkach, ale, jak powiedziała, po polskiej stronie nie ma takiej potrzeby, bo nie ma niepokojących sygnałów ze strony polskich służb sanitarnych.

Z kolei rzecznik celników z Izby Celnej w Olsztynie Ryszard Chudy mówi, że Rosjanie przyjeżdżający do nas na zakupy „od zawsze” zaopatrywali się w polskich aptekach i teraz także kupują leki na własne potrzeby, co jest legalne.

Wydarzenia związane ze świńską grypą podsumowuje Andrzej Piedziewicz:

00:00 / 00:00

 

Nie jest żadną sensacją wykrycie u mieszkanki Olsztyna wirusa grypy A/H1N1, nazywanego świńską grypą, to nie pierwszy w naszym kraju taki przypadek – powiedziała kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy prof. Lidia Brydak.

Prof. Brydak podkreśliła, że najprawdopodobniej chodzi o podtyp tego wirusa o pełnej nazwie A/H1N1/PDM09, który ostatnio najczęściej krąży na całym świecie. „Nie pojawił się dopiero teraz, występuje od 2010 r., od pięciu sezonów grypowych” – dodała. W obecnym sezonie 2015/2016 spowodował on zgony m.in. na Ukrainie i w Rosji, w tym także w obwodzie kaliningradzkim sąsiadującym z woj. warmińsko-mazurskim.

Prof. Brydak zwróciła uwagę, że przed podtypem wirusa A/H1N1 chroni szczepionka przeciwko grypie rekomendowana na obecny sezon 2015/2016 przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). W jej składzie jest antygen wywołujący reakcję odpornościową przeciwko wirusowi świńskiej grypy A/H1N1.

Najlepsze, co możemy zatem zrobić, żeby się uchronić przed zachorowaniem na grypę, to poddać się szczepieniu. Jest jeszcze na to czas, oczekiwany szczyt zachorowań w naszym kraju jest dopiero przed nami

Według ukraińskiego ministerstwa zdrowia w tym sezonie grypowym na Ukrainie zachorowało 2,6 mln osób, a na powikłania wywołane grypą zmarło 83 chorych. Poinformowano również, że podobnie jak w Rosji dominuje tam podtyp wirusa H1N1. Próg epidemiologiczny został przekroczony w 18 obwodach, przy czym w 11 z nich jest on przekroczony o 50 proc.

„Jednak na Ukrainie przeciwko grypie zaszczepiło się dotąd jedynie 0,3 proc. społeczeństwa. Trudno zatem dziwić się tylu zachorowaniom i zgonom. Wszędzie tam, gdzie mało osób się szczepi przeciwko grypie, należy liczyć się ze wzrostem zakażeń oraz zgonów. Takie są konsekwencje niechęci do szczepień ” – podkreśliła prof. Brydak.

W Polsce pod względem szczepień przeciwko grypie jest niewiele lepiej. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie wynika, że od 2011 r. w każdym sezonie przeciwko grypie szczepi się u nas jedynie 3,7 proc. populacji. Również odsetek szczepiących się pracowników służby zdrowia od wielu lat jest wyjątkowo niski i nie przekracza 5-6 proc.

Rodzice bardzo rzadko przeciwko grypie szczepią małe dzieci. Od wielu lat szczepionych jest w naszym kraju zaledwie 0,5 proc. dzieci do 4. roku życia, choć zakażenie grypą może mieć u nich szczególnie groźny przebieg. Z danych NIZP-PZH wynika, że w latach 2011-2014 na dzieci do 14. roku życia przypadało od 43 do 48 proc. wszystkich infekcji grypowych i grypopodobnych.

Drugą najbardziej narażoną grupą są emeryci. Niestety, również oni rzadko szczepią się przeciwko grypie. Z danych prof. Brydak wynika, że z tej najlepszej ochrony przed grypą, jaka jest szczepionka, korzysta w naszym kraju niewiele ponad 7 proc. osób po 65. roku życia.

Konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii dr Iwona Paradowska-Stankiewicz ostrzega, że grypa jest wyjątkowo zaraźliwa. Wraz z jednym kichnięciem rozprzestrzenianych jest 3 tys. kropelek z wirusami grypy poruszających się z prędkością 167 km/h. Według prof. Brydak, wystarczy, że samolotem leci jedna osoba z grypą, żeby zostało zakażonych aż 70 proc. przebywających w nim pasażerów.

Wirus świńskiej grypy H1N1 wywołał pandemię grypy w czerwcu 2009 r. Pojawił się najpierw Meksyku i Stanach Zjednoczonych, a potem przeniósł się m.in. do Europy. Zmarło wtedy ponad 18,5 tys. osób w 214 krajach. Od tego czasu wirus A/H1N1 krąży po całym świcie.

(mswin/piedz/as/pap/os)

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
fot. Sławomir Ostrowski
Chóry na medal

Warmińsko-Mazurski Oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr został wyróżniony przez ministra kultury Złotą Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Związek obchodzi 90-lecie zjednoczenia związków śpiewaczych i...

Zamknij
RadioOlsztynTV