Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -7 °C pogoda dziś
JUTRO: -6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Cztery przypadki świńskiej grypy i odry w regionie. Sanepid prowadzi dochodzenie epidemiologiczne

Fot. www.fotolia.com

Świńska grypa została potwierdzona u 2 pacjentów oddziału jednego z olsztyńskich szpitali – informuje wojewódzka stacja sanitarno-epidemiologiczna w Olsztynie. Wirusem AH1N1 zakazili się kobieta i mężczyzna w wieku 75+. Do badania będą pobierane próbki od innych pacjentów, żeby sprawdzić, czy wirus nie rozprzestrzenił się.

Na Warmii i Mazurach pojawiły się także nowe zachorowania na odrę. Wśród chorych jest 23-letnia kobieta i jej brat, obydwoje to pracownicy zakładu mleczarskiego z Lidzbarka Warmińskiego oraz również 23-letnia studentka z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Wszyscy pochodzą z Ukrainy, skąd wrócili na początku stycznia. Obecnie przebywają na Oddziale Chorób Zakaźnych szpitala w Ostródzie.

Pracownicy lidzbarskiego zakładu mleczarskiego poddawani są profilaktycznym szczepieniom przeciw odrze, a Sanepid prowadzi rozpoznanie epidemiologiczne wśród studentów i pracowników UWM. Tam również będzie akcja szczepień.

Wirusy grypy i odry przenoszą się drogą kropelkową. Odrą można się także zakazić przez bezpośredni kontakt z moczem chorej osoby. W przypadku odry objawem jest wysypka. Przy grypie pojawia się wysoka gorączka oraz m.in. bóle mięśni i stawów.

Żeby uchronić się przed zachorowaniami na obie choroby konieczne jest zachowanie podstawowych zasad higieny, czyli mycie rąk, pozostawanie w domu w trakcie choroby oraz szczepienia profilaktyczne.

Autor: WSSE w Olsztynie
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w odra, świńska grypa, zachorowanie
Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się odry? O tym rozmawiały służby sanitarne z całego regionu

Odra, bakterie lekooporne w szpitalach, zagrożenia związane z produkcją żywności - to tylko niektóre tematy poruszane na corocznej naradzie służb sanitarnych z naszego województwa. Analizowana jest...

Zamknij
RadioOlsztynTV