Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Święto ziół w skansenie w Olsztynku. Można było poznać tajemnicę ziołowych sposobów na migrenę i horoskop ziołowy

Fot. K.Pakulnicki

Święcenie ziół i zbóż, spotkania z zielarzami, degustacje ziołowych naparów i potraw. W Olsztynku, podczas regionalnego święta ziół, można było poznać ich zastosowanie w medycynie, kosmetyce i kulinariach.

Od rana w skansenie pojawiły się tłumy odwiedzających, a parkingi pękały w szwach. Główną atrakcją były zioła, ale można także kupić inne wyroby rękodzielnicze, dobrze zjeść i dokształcić się.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

15 sierpnia w kulturze ludowej nazywany jest świętem Matki Boskiej Zielnej. Dlatego w zabytkowym kościele z Rychnowa, znajdującym się w skansenie, odprawiono uroczystą mszę, podczas której poświęcono wianki i bukiety z ziół, kwiatów i zbóż.

Do wieczora trwały warsztaty zielarskie, pokazy i prelekcja o ziołowych sposobach na migrenę. Można się było dowiedzieć, jak wykonać ziołowe bukiety, zrobić wodę różaną, spróbować ziołowych naparów i herbat, mazurskich klusek i dzikich roślin jadalnych, a także stworzyć własną mieszankę ziołową.

Przygotowano też warsztaty muzealne: „wędrowny drukarz”, „magia ziół – malowanie na szkle” oraz warsztaty budowania domków dla pszczół dziko żyjących. Każdy mógł poznać swój „horoskop ziołowy”.

Nie zabrakło też muzyki. Na scenie wystąpiły Zespół Pieśni i Tańca Jedwabno, zespół folklorystyczny Polka Dot i folk kapela Góralska Hora.

Fot. Ł.Węglewski

Smakowite święto ziół w Olsztynku. Fot. D.Grzymska

Skansen w Olsztynku

Autor: D.Grzymska/PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztynek, zdrowie, skansen, festyn, zioła, zboża
Bliższe spotkania – 22.07.2019

Toksyny w rybach oraz zagrożenia zdrowotne podczas wakacji – na te tematy Agnieszka Lipczyńska rozmawiała z gośćmi Bliższych spotkań. Ryby są najlepszym źródłem białka, tłuszczów zwierzęcych,...

Zamknij
RadioOlsztynTV