Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Święto Policji w Barczewie. „Ludzie chcą, byśmy byli w zasięgu ręki”
Polska policja świętuje 104 lata istnienia. W Barczewie apel zorganizowała Komenda Miejska Policji w Olsztynie. Było wręczanie awansów i odznaczeń, podziękowania i defilada.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży podkreślał, że dzięki pracy policji Polacy czują się bezpiecznie. Według badań w lokalnych społecznościach deklaruje to 96 procent obywateli. Dlatego tak ważne jest docenianie formacji, a wyrazem tego jest program modernizacji służb mundurowych. Jak mówił, do policji kierowane jest 6,5 z 10 miliardów złotych.
To właśnie z tych pieniędzy budowane są m.in. komisariaty policji. Podczas uroczystości w Barczewie burmistrz przekazał grunt pod taką inwestycję. Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie nadinsp. Tomasz Klimek powiedział, że odtwarzanie posterunków jest oczekiwane.
Policja reaguje na prośby mieszkańców, prowadzone są badania i konsultacje społeczne. Nie można odmówić, zwłaszcza jeśli większość lokalnej społeczności, chce, by policja była w zasięgu ręki, zwłaszcza kiedy jednostka wcześniej w tej miejscowości już funkcjonowała
– dodał.
Niedawno udało się oddać do użytku posterunek w Młynarach, w realizacji jest m.in. komenda miejska w Elblągu i powiatowa w Ostródzie.
Święto Policji to też czas rozmów o wyzwaniach. Komendant Miejski Policji w Olsztynie inspektor Piotr Koszczał wskazywał, że dla jednostki dziś najważniejsze jest podnoszenie kwalifikacji i specjalizacji zwłaszcza tej związanej z cyberprzestępczością. Dziś, jak mówił, policjanci muszą z ulic przenieść się do Internetu i szkolić w tym zakresie. Rozwój jednostki to także wzmocnienie etatów w posterunkach. W tym roku udało się pozyskać dodatkowych 17 etatów.
Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podkreślał natomiast, że hołd należy się i tym w służbie czynnej, i tym, którzy tworzyli policję. W towarzystwie zastępcy Komendanta Głównego Policji, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie i wiceministra MSWiA Błażeja Pobożego złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym tych, którzy walczyli o niepodległość. W tym gronie niezwykłą rolę odgrywali policjanci – podkreślał. Wojewoda w swoim wystąpieniu mówił też o ofiarach Katynia, Charkowa i Miednoje – polskich policjantach, którzy ginęli, bo byli elitą II Rzeczpospolitej. To oni byli kamieniem węgielnym i fundamentem dzisiejszej policji i nie można o nich zapomnieć.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: K. Grabowska
Redakcja: M. Rutynowski