Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Święta Lipka i Wysoka w konkursie na zadbany zabytek

Sanktuarium maryjne w Świętej Lipce. Fot. archiwum RO

Dwa zabytki z Warmii i Mazur znalazły się na liście obiektów nominowanych do konkursu Zabytek Zadbany.

Są to kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Świętej Lipce – w kategorii Utrwalenie wartości zabytkowych pojedynczego obiektu oraz chlewnię i oborę w zespole folwarcznym w Wysokiej – w kategorii specjalnej Architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki.

Jury oceniało jakość i zakres prac konserwatorskich lub budowlanych oraz wykonane rewitalizacje. W tym roku do konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków przystąpiło 75 obiektów z 15 województw. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. Laureatów poznamy na uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, 24 kwietnia w Żyrardowie.

Na świecie Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest 18 kwietnia. W Polsce jego ideą jest prezentowanie dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego a także uhonorowanie konserwatorów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do ich ratowania. (kan/bsc)

Więcej w zabytek, konkurs, Świeta Lipka
Pan Darek mknie nad morze!

Radio Olsztyn przekazało samochód kolejnemu słuchaczowi. Tym razem, przez weekend, hybrydową Toyotą jeździ pan Dariusz. Szczęśliwy zwycięzca nie był zbyt rozmowny. Z pewnością to dlatego, że...

Zamknij
RadioOlsztynTV