Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -4 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Święcenie ziół, kiermasz rzemiosła i kulinariów w Olsztynku

Fot. muzeumolsztynek.pl

Święcenie ziół, kwiatów oraz zbóż, spotkania z zielarzami, kiermasz rzemiosła i kulinariów – to wszystko będzie można zobaczyć dziś (15 sierpnia) podczas Regionalnego Święta Ziół w olsztyneckim skansenie.

Wydarzenie nawiązuje do ludowej tradycji święcenia ziół, kwiatów oraz zbóż.

Kończy się tzw. okres zielony. Tradycją tego dnia było święcenie wianków i bukietów z ziół, kwiatów zbóż. Było to takie podziękowanie Matce Boskiej za opiekę w danym roku i prośba o opiekę w roku następnym

– mówi dyrektorka Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku Ewa Wrochna.

00:00 / 00:00

Zioła to atrakcyjny produkt regionalny.

00:00 / 00:00

W olsztyneckim skansenie wśród atrakcji zaplanowano dziś także warsztaty i pokazy związane z tematem ziół, spotkania z zielarzem oraz kiermasz regionalnego rzemiosła i kulinariów.

W programie:

  • godz. 11 uroczyste otwarcie Regionalnego Święta Ziół
  • godz. 12.30 msza święta z poświęceniem własnoręcznie przygotowanych bukietów
  • od godz. 10 kiermasz rękodzieła i kulinariów. Na scenie koncerty i występy artystyczne, które poprowadzi Robert Lesiński

Najmłodsi goście będą mogli wziąć udział w animacjach teatralnych przygotowanych przez Hannę Banasiak pt. „Zieleń, nie zieleń” oraz w warsztatach prowadzonych przez pracowników Muzeum. Organizatorzy zapraszają także na „Magię ziół” – malowanie na szkle, „Ziołowe kafelki” czy na warsztaty „Wędrowny drukarz” z ludowego zdobnictwa tkanin ornamentem roślinnym. Pokażą też jak wygląda obróbka lnu metodą tradycyjną.

Z okazji zbliżającego się roku Kopernika otwarte zostanie stoisko promocyjne województwa warmińsko-mazurskiego „Szlak Kopernikowski i Gwiazdozbiór Miejsc”, na którym odbędą się warsztaty oraz animacje dla dzieci związane z postacią znanego astronoma. Tutaj też będą rozdawane wejściówki na spacer z zielarzem po ziołowym ogrodzie.

Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zaprasza do Mobilnego Astrolabium, w którym przez specjalne słoneczne teleskopy będzie można obejrzeć Słońce.

Będzie także pokaz tłoczenia oleju na historycznych urządzeniach oraz na „Zielarski kram”- pachnące ziołami stoisko wędrownej zielarki, która opowie o sposobach i technikach przygotowywania ziół i wywarów leczniczych. A to wszystko przygotowane wspólnie z Wioską Ginących Zawodów – Garniec Koronowo.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Wstęp jest płatny według obowiązującego cennika. Bilety można kupić m.in. na stronie muzeumolsztynek.pl.

Redakcja: A. Niebojewska

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztynek, skansen, kiermasz, Regionalne Święto Ziół, zioła
„Gońcie go, błagam!”. Czy na S7 doszło do „agresji drogowej”?

Policja wyjaśnia okoliczności groźnie wyglądającego zdarzenia na trasie S7 koło Olsztynka, gdzie seat z trzyosobową rodziną uderzył w barierki. Właściciel rozbitego auta relacjonuje, że wpadł w...

Zamknij
RadioOlsztynTV