Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Świątynie z Olsztyna i okolic w czasie Wielkiego Postu staną się kościołami stacyjnymi

Bazylika konkatedralna w Olsztynie. Fot. fotolia

Na wzór rzymskiej tradycji olsztyńskie i okoliczne świątynie w Wielkim Poście staną się tak zwanymi kościołami stacyjnymi. Każdego dnia tę rolę będzie pełnił inny z 34 wybranych kościołów. W danej świątyni przez cały dzień będą trwały różne nabożeństwa oraz spowiedź.

Tradycja kościołów stacyjnych narodziła się w Rzymie. W Wielkim Poście wierni spotykali się, i robią to nadal, każdego dnia w innym kościele, na specjalnej liturgii. Taka sprawowana jest również w wielu polskich miastach m.in. Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Lublinie. W tym roku do tego grona dołączają także Olsztyn i okoliczne miejscowości.

Kościół stacyjny będzie otwarty od 8:00 do zakończenia wieczornej eucharystii. Przez cały dzień wierni będą mieli możliwość spowiedzi i adoracji. O 15:00 w każdej świątyni zaplanowane są Koronka do Bożego Miłosierdzia i Droga Krzyżowa, a o 17:00 gorzkie żale z kazaniem pasyjnym. Zazwyczaj o 18:00 rozpocznie się natomiast Msza Święta.

– Po edykcie mediolańskim z IV wieku, kiedy kościół był już wolny, rozwinęła się instytucja pielgrzymek do grobów świętych w Rzymie – mówił na konferencji prasowej ks. prof. Władysław Nowak.

Natomiast na przełomie VI i VII wieku papież Grzegorz Wielki uporządkował te procesje i pielgrzymki i to jemu przypisuje się organizacje pierwszych stacji modlitewnych w Rzymie na okres Wielkiego Postu

– dodał.

– Zależy nam na podkreślenie pokutnego i pasyjnego wymiaru Wielkiego Postu – mówił arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Dlatego chcemy, aby w tych dnia, w kościołach stacyjnych, przez cały dzień były dostępne konfesjonały, czyli możliwość spowiedzi. To stanowi istotę czasu wielkopostnego

– podkreślał arcybiskup.

We wszystkich kościołach stacyjnych będzie można również złożyć jałmużnę na budowę hospicjum dziecięcego w Olsztynie. Pierwszym kościołem stacyjnym 6 marca w Środę Popielcową będzie konkatedra św. Jakuba, w czwartek kościół Matki Bożej Różańcowej na Dajtkach, a w piątek świątynia w Łęgajnach.

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Wielki Post, arcybiskup Józef Górzyński, ks. prof. Władysław Nowak, kościół stacyjny, świątynie
Sześć lat temu zmarł prymas Polski Józef Glemp. Kardynał przez dwa lata był biskupem Diecezji Warmińskiej

Mija sześć lat od śmierci kardynała Józefa Glempa. Prymas Polski przez dwa lata pełnił również posługę na Warmii. Dziś w katedrze św. Jakuba w Olsztynie odprawiono...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV