Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Światowy Dzień Wcześniaka. WHO rekomenduje kangurowanie

Kontakt „skóra do skóry”, czyli popularne kangurowanie, zwiększa szanse na przeżycie wcześniaków i małych noworodków – wynika z najnowszych rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia. Potwierdzają one wieloletnie obserwacje specjalistów.

Dzięki tym rekomendacjom matki i dzieci mają spędzić razem więcej czasu po porodzie, niż dotychczas – gdy wcześniaki i noworodki ważące mniej niż 2,5 kilogramów najczęściej trafiały do inkubatorów. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka.

Pierwszy kontakt z rodzicem jest nie tylko ważny emocjonalnie, ale też zwiększa szanse na przeżycie dzieci i ich wyniki zdrowotne

– podkreśliła lekarz i pediatra WHO Karen Edmond.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że natychmiastowy kontakt „skóra do skóry” powinien być zapewniony wszystkim wcześniakom i dzieciom ważącym mniej niż 2,5 kilograma, w tym noworodkom, które źle się czują i mają trudności z oddychaniem. WHO argumentuje, że one też potrzebują bliskiego kontaktu z matką tuż po urodzeniu. Jednocześnie Organizacja – w swoich nowych wytycznych – podkreśliła potrzebę karmienia piersią wcześniaków.

Nowe rekomendacje, które dziś zostaną zainaugurowane, odnoszą się też do dzieci, które znajdują się na oddziale intensywnej terapii. WHO poinformowała, że kontakt „skóra do skóry” powinien być ciągły – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, dlatego wzywa do restrukturyzacji oddziałów. Zalecenia nie dotyczą jednak wcześniaków, które wymagają wspomagania oddychania, użycia wentylatora czy są we wstrząsie.

Kangurowanie zapewnia noworodkowi bezpieczeństwo

Dzięki kontaktowi „skóra do skóry” noworodek szybciej osiąga prawidłową temperaturę ciała i ogrzewa się, szybciej dochodzi do adaptacji układu oddechowego, zmniejsza się częstość bezdechów. Ponadto dziecko pije z piersi matki siarę, czyli pierwsze mleko, które jest najbogatsze w przeciwciała. Kangurowanie zapewnia noworodkowi większe poczucie bezpieczeństwa, maluch szybciej adaptuje się do nowego środowiska. Kontakt powinien trwać nieprzerwanie minimum dwie godziny.

Każdego roku rodzi się 15 milionów wcześniaków – co stanowi jedno na 10 urodzeń, a 20 milionów rodzi się, ważąc mniej niż 2,5 kilograma. W Polsce rocznie około 26 tysięcy dzieci rodzi się poniżej 37. tygodnia ciąży. Wcześniactwo jest najczęstszą przyczyną zgonu wśród dzieci do 5. roku życia. Nowe badania wykazały, że natychmiastowy kontakt „skóra do skóry” oraz karmienie piersią zaraz po urodzeniu wcześniaka może uratować nawet do 150 tysięcy dzieci.

Światowy Dzień Wcześniaka ustanowiono, aby zwiększyć świadomość o przedwczesnych porodach i problemach przedwcześnie urodzonych dzieci oraz ich rodzin.

Autor: IAR
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w WHO, kangurowanie
WHO zaleciła Ukrainie zniszczenie niebezpiecznych patogenów

Władze Ukrainy powinny zniszczyć niebezpieczne patogeny trzymane w państwowych laboratoriach, aby uniknąć potencjalnego wycieku, który doprowadziłby do rozprzestrzeniania się chorób - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)...

Zamknij
RadioOlsztynTV