Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

Susza hydrologiczna będzie się pogłębiać. Większe opady prognozowane są w lipcu

Jeżeli potwierdzą się prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, to susza hydrologiczna będzie się pogłębiać. Poinformował o tym rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Ostatnie opady poprawiły sytuację nieznacznie i na chwilę. Grzegorz Walijewski powiedział, że niebawem będziemy ponownie obserwowali spadki stanu wód i wilgotności gleby. Nie poprawi się też poziom wód gruntowych.

Według analiz sezonowych IMGW nie widać końca suszy. Jak powiedział Grzegorz Walijewski, w maju więcej deszczu może spaść w południowo wschodniej części kraju i wtedy poprawi się sytuacja szczególnie w województwach: podkarpackim, małopolskim i ewentualnie w lubelskim. W pozostałej części Polski, według prognoz, tych opadów będzie za mało.

Z kolei czerwiec wstępnie prognozowany jest jako okres ciepły. Jak poinformował rzecznik IMGW, temperatury będą wyższe niż zazwyczaj w tym miesiącu.

Natomiast ilość opadów będzie mniejsza, więc widać, że w czerwcu najprawdopodobniej ta susza będzie cały czas postępować

Grzegorz Walijewski dodał, że większe opady prognozowane są w lipcu. Miejscami mogą być nawet powyżej normy.

Niestety złą informacje jest to, że te opady będą głównie burzowe, a w związku z tym, mało korzystne, które powodują, że mamy duże wezbrania, punktowe wezbrania i powodują podtopienia i zalania.

Obecnie 59 stacji wodowskazowych, z 500 w całym kraju, mierzy tak zwany przepływ niżówkowy, który świadczy o suszy hydrologicznej.
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ciepło, susza, lato, deszcz
Zbiorniki na wodę lekiem na suszę w lasach Warmii i Mazur. „W tym roku powstanie 37 nowych obiektów retencyjnych”

Ostatnie opady deszczu poprawiły, ale nie uzdrowiły sytuacji w lasach. Jak mówią leśnicy, nadal ściółka jest bardzo sucha, a kilka dni temu było ryzyko zamknięcia wstępu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV