Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

Studenci wspólnie przeciw białaczce

Co godzinę w Polsce ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Diagnozę słyszą zarówno rodzice małych dzieci, jak i młodzież.

Dla wielu z nich jedyną szansą na nowe życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Zostanie dawcą to poważna decyzja, którą podejmujemy na całe życie. Należy pamiętać o tym, że rejestracja zajmuje chwilę, a pobranie 4mililitrów krwi bądź wymazu ze śliny nie boli. Jednak za rok, 2, 5, czy 10 lat dawca może otrzymać telefon z informacją, że jest pacjent, któremu można uratować życie.

Dlatego projekt „Studenci wspólnie przeciw białaczce” ma charakter edukacyjny. Jednym z jego założeń jest przekazanie wiedzy na temat bycia potencjalnym dawcą, problematyki przeszczepiania szpiku w Polsce oraz dojrzałości w momencie rejestrowania się jako dawca. Honorową patronką projektu jest małżonka prezydenta Anny Komorowskiej. Patronuje mu także prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza. Projekt zainicjowany został w listopadzie 2012 roku.

Dziś (17 kwietnia) i jutro (18 kwietnia) odbywa się wielki finał akcji „Studenci wspólnie przeciw białaczce”, podczas którego na 40 uczelniach, w równych polskich miastach odbywa się rejestracja potencjalnych dawców szpiku. W Olsztynie można się zarejestrować na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz w Olsztyńskiej Szkole Wyższej. (kan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, szpik, dawca
Pobrane nerki ocaliły dwa życia

W miejskim szpitalu Pro-Medica w Ełku pobrano narządy do przeszczepu. To pierwszy tego typu zabieg w tej placówce. Jak powiedział zastępca dyrektora do spraw lecznictwa Maciej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV