Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Studenci szukają mieszkań na wynajem. O czym powinni pamiętać?

Przełom sierpnia i września to czas kiedy wielu studentów szuka mieszkań do wynajęcia. Warto zadbać, aby umowa najmu chroniła zarówno interes najemcy jak i wynajmującego.

W umowie powinny być precyzyjnie określone nie tylko stałe opłaty, ale także zmienne, związane chociażby ze zużyciem wody czy prądu. Należy uwzględnić również okres wypowiedzenia oraz przesłanki do zmiany terminu takiego najmu.

Jak podkreśliła radca prawny z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Olsztynie Viviana Wylonk, zalecane jest także dokładne opisanie stanu mieszkania oraz ewentualne uszkodzenia lub braki.

Jest konieczność sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego. Zalecam także dokumentację fotograficzną, ewentualnie obecność osób trzecich przy wykonywaniu takiego protokołu. Przy zawieraniu umowy wynajmujący pobiera kaucję, która po jej zakończeniu powinna zostać zwrócona najemcy. Wynajmujący może sobie potrącić koszty napraw, których musiał dokonać w związku z tym, że coś zostało zniszczone

– wyjaśniła.

Osoby które chcą wynająć mieszkanie, powinny sprawdzić, czy osoba która proponuje lokal faktycznie jest jego właścicielem.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Autor: I. Malewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w mieszkanie, umowa, studenci
W Olsztynie powstają nowe bloki OTBS

Trwa budowa bloków OTBS w Olsztynie między ulicą Zientary-Malewskiej a Cichą. W trzech budynkach mają być 44 mieszkania. Planowany termin oddania ich do użytku to IV...

Zamknij
RadioOlsztynTV