Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Studenci i mieszkańcy Olsztyna upamiętnili 74. rocznicę rzezi w Kortowie

Fot. Facebook – Kortowo 1945

Oddali cześć zmarłym i wymordowanym w Kortowie w styczniu 1945 roku. Studenci i mieszkańcy Olsztyna pamiętając o tragicznych wydarzeniach sprzed lat, zapalili znicze przy pomniku przy ulicy Oczapowskiego. W tym miejscu znajdował się stary, wielowyznaniowy cmentarz, który zlikwidowano w latach 50.

Spotkanie przy pomniku miało upamiętnić masowy mord, do którego doszło w nocy z 21 na 22 stycznia 1945 roku. Oddziały sowieckie wkraczając do Kortau zabiły wówczas około 600 osób, większość z nich to pacjenci szpitali. Działaniom towarzyszyły także okrutne, pseudonaukowe eksperymenty medyczne. Chodzi o hitlerowską akcję T-4, która miała wyeliminować starców, ludzi chorych umysłowo i z wrodzonymi wadami.

Olsztyńska prawniczka Marlena Gajewska, która chcąc uczcić wydarzenia sprzed lat utworzyła na Facebooku wydarzenie pod nazwą ‚Rzeź w Kortowie” zachęca by oddać cześć zmarłym. Jak mówiła wystarczy zapalenia znicza i modlitwa.

Udział w wydarzeniu na Facebooku wzięło ponad dwa tysiące osób, pod pomnikiem spotkało się zaledwie kilka …

W przyszłym roku będzie obchodzono 75. rocznica rzezi w Kortowie.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

00:00 / 00:00

Fot. M. Gajewska

 

 

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rocznica, pomnik, rzeź w Kortowie
Elbląg uczcił 156. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

Dziś przypada 156. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego, które rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku. Jak co roku z tej okazji Międzyszkolne Koło Historyczne w Elblągu przeprowadziło...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV