Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Strażak nie tylko gasi pożary”. Komendant główny PSP generał brygadier Leszek Suski gościem Porannych Pytań

Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej generał brygadier Leszek Suski. Fot. KG PSP

W Porannych Pytaniach komendant główny Państwowej Straży Pożarnej generał brygadier Leszek Suski mówił, że około 30 procent  akcji to wyjazdy do pożarów, a  ponad 70 procent to inne zdarzenia.

Są one związane z ratownictwem: chemicznym, technicznym, wysokościowym, wodnym. Jest całe spektrum działań, w których biorą udział strażacy.

Generał brygadier Leszek Suski przypomniał, że w ubiegłym roku w życie weszła ustawa antyterrorystyczna, która nakłada na strażaków nowe obowiązki związane z zagrożeniem biologicznych i chemicznym. Cały czas przygotowujemy się do tych działań.

To są nawet zwykłe wypadki w transporcie kolejowym, drogowym i w różnych zakładach przemysłowych. Podobnie jest jeśli chodzi o biologię i nowe technologie. W tej chwili do produkcji wprowadzane są nowe technologie, które powodują, że korzystamy z różnych materiałów. Niekiedy mogą one stanowić zagrożenie dla ludzi pod względem biologicznym. Trzeba odczytać co to jest za skażenie biologiczne, jak im przeciwdziałać i podejmować decyzje o ewakuacji ludzi.

W 2018 roku w Państwowej Straży Pożarnej obsadzonych zostanie 490 nowych etatów, z czego 400 w jednostkach gaszenia chemicznego z przeznaczeniem biologicznym.

Posłuchaj całej rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Leszkiem Suskim

00:00 / 00:00

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w strażak, straż pożarna, komendant
Starszy brygadier Bogdan Wierzchowski nowym szefem warmińsko-mazurskim strażaków

Dziś starszy brygadier Bogdan Wierzchowski odebrał nominację z rąk komendanta głównego straży pożarnej. To strażak z 25-letnim doświadczeniem. Przez większą część swojej kariery Bogdan Wierzchowski był...

Zamknij
RadioOlsztynTV