Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Straż miejska zwiększy liczbę patroli kontrolujących miejsca pobytu bezdomnych

Elbląg ruszył z jesienno-zimową akcją pomocy osobom bezdomnym. Tak jak w latach poprzednich, zaangażowane są w nią służby miejskie, organizacje społeczne i policja.

Wiodącą rolę w systemie pełni Elbląskie Centrum Usług Społecznych, w którym działa zespół do spraw bezdomnych.

Mamy zdiagnozowane miejsca przebywania takich osób, jest też street-worker, pomagający w ich identyfikacji tak, by nie pominąć nikogo

– wyjaśniła dyrektor Beata Kulesza.

00:00 / 00:00

Z Centrum Usług Społecznych ściśle współdziała straż miejska. Jak tłumaczy komendant Arkadiusz Kulik, to jest działalność całoroczna, jednak w okresie zimowym jest więcej patroli, które codziennie odwiedzają miejsca pobytu osób bezdomnych.

Musimy zawsze pamiętać o tym, że nie możemy zmusić tych osób do przyjęcia pomocy. My im oferujemy rozwiązania – schronisko dla bezdomnych czy przewiezienie do lekarza. Takie miejsca monitorujemy, szukamy też nowych.

00:00 / 00:00

Według szacunków pomocy społecznej w mieście przebywa około 140 osób bezdomnych, w tym kilka kobiet.

Otwarta jest jadłodajnia Caritas

Około 50 osób będzie korzystać do końca marca z ciepłych posiłków i suchego prowiantu. Miasto ma własną placówkę, która łączy funkcje domu dla bezdomnych, pogotowia socjalnego i ogrzewalni. Wprawdzie z roku na rok zapotrzebowanie na tego typu pomoc spada, to nadal nie brakuje osób potrzebujących wsparcia.

Pomagam bezdomnym, biednym i potrzebującym. Staram się, żeby nikt nie był głodny. To, co mamy, to dajemy. Ksiądz dyrektor się stara, więc wszystko jest w porządku. Mamy zapotrzebowanie na 55 porcji

– opowiedział jeden z wolontariuszy pracujących w elbląskiej jadłodajni Caritas Bogdan Mikulski.

Tu jest wszystko w porządku i bardzo miła obsługa. Teraz, jak jestem bezrobotna to taka pomoc mi się przyda

– dodała jedna z potrzebujących.

Jadłodajnia czynna jest codziennie, oprócz niedziel. W soboty i dni poprzedzające święta podopieczni otrzymują suchy prowiant. Gotowe posiłki do jadłodajni przywozi firma kateringowa. Fundatorem akcji jest miasto, a Caritas zajmuje się wydawaniem posiłków i pomocą podopiecznym.

Autor: M. Stankiewicz / Jan Sulecki
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bezdomni
Wznawia pracę całodobowa infolinia dla bezdomnych na Warmii i Mazurach

Od jutra (1 listopada) w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Warmińsko-Mazurskiego będzie działać bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Pod numerem telefonu 800 165 320 będzie...

Zamknij
RadioOlsztynTV