Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Straż Miejska nie prowadzi nasilonych kontroli w związku z epidemią

fot. Przemysław Getka

Straż Miejska w Olsztynie nie odnotowała w ostatnim czasie zwiększonej liczby zgłoszeń o nieprzestrzeganiu przez mieszkańców obowiązku noszenia maseczek czy zachowania dystansu w związku z zagrożeniem Covid-19. Nie ma nasilonych kontroli, a interwencje strażników kończyły się pouczeniami.

Jak poinformował PAP rzecznik Straży Miejskiej w Olsztynie Kamil Sułkowski, strażnicy od kwietnia podjęli w sumie około 200 interwencji w sprawach przestrzegania zasad bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa. Zaznaczył, że najwięcej było ich na początku epidemii, gdy obowiązywały bardziej rygorystyczne obostrzenia. Teraz odnotowywane są pojedyncze zgłoszenia.

Według niego zgłoszenia dotyczą nieprzestrzegania nakazu zasłaniania ust i nosa w zamkniętej przestrzeni publicznej czy zachowania bezpiecznego dystansu, głównie przez klientów sklepów.

Jakiś czas temu mieliśmy np. sygnał z Zatorzanki, że klienci nie noszą maseczek. Faktycznie, strażnicy zastali dwie czy trzy takie osoby. Skończyło się na rozmowie pouczającej

– powiedział.

Jak mówił, kontrole są podejmowane po zgłoszeniach od mieszkańców, ale strażnicy prowadzą je również doraźnie w ramach codziennych patroli albo np. gdy przemieszczają się w rejony służbowe komunikacją miejską.

Interwencje olsztyńskiej straży kończyły się zazwyczaj pouczeniem i zwróceniem uwagi na konieczność respektowania wymogów sanitarnych.

Trzeba się jednak liczyć, że strażnicy mogą podjąć decyzję o nałożeniu mandatów karnych w wysokości do 500 zł

– powiedział rzecznik.

Sułkowski przekazał też, że na razie w Olsztynie nie są planowane zakrojone na szerszą skalę działania Straży Miejskiej związane z kontrolami stosowania się do zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Zastrzegł jednak, że nawet w najbliższej przyszłości może się to zmienić, bo sytuacja związana z Covid-19 jest dynamiczna.

Dotychczas na Warmii i Mazurach – jak wynika z danych służb wojewody – odnotowano w sumie 414 zakażeń; dwie spośród tych osób zmarły, a 282 wyzdrowiały.

 

Autor: Marcin Boguszewski (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w straż miejska, interwencje, Kamil Sułkowski, obostrzenia
Więcej obostrzeń w powiatach z największym przyrostem zakażeń COVID-19. Jak wygląda sytuacja na Warmii i Mazurach?

Regionalizacja obostrzeń staje się faktem. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wprowadzenie dodatkowych ograniczeń związanych z epidemią COVID-19 w 19 powiatach. Na liście nie ma żadnego powiatu z województwa...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV