Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Stop dewastacji mazurskich jezior! W Olsztynie podpisano porozumienie

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Przemysław Getka

Od początku roku na Mazurach ujawniono około stu poważnych dewastacji stref przybrzeżnych. To m.in. grodzenie dostępu do jezior, nielegalne stawianie pomostów, wycinanie trzcinowisk czy kopanie kanałów. W Olsztynie osiem instytucji podpisało porozumienie na rzecz ochrony mazurskich jezior i rzek przed dewastacją.

To porozumienie ułatwi współpracę – mówił na konferencji prasowej wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski.

Dzięki temu porozumieniu będziemy mogli skoordynować prace związane z ochroną naszych jezior mazurskich. Oczywiście każda ze służ działała zawsze w swoim zakresie i według swoich kompetencji. Dobro jezior – ten nasz skarb – zawsze mieliśmy na sercu, ale tym porozumieniem zintensyfikujemy współpracę i te działania będą dużo skuteczniejsze.

00:00 / 00:00

Z inicjatywą współpracy wyszło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Jego prezes Przemysław Daca podkreślał, że osoby, które niszczą środowisko nie mogą się czuć bezkarne.

Będziemy działać tak, by dla przykładu ukarać te osoby, które niszczą nam nasze wspaniałe jeziora. Oprócz tego zostały wypracowane propozycje zmian w przepisach (…)

00:00 / 00:00

Prezes Wód Polskich podkreślał, że konieczna jest zmiana nastawienia organów ścigania – policji i prokuratury – do prowadzenia spraw związanych z dewastacją środowiska. Ocenił, że sądy także winny zmienić podejście do ludzi niszczących naturę.

Zdarza się, że ktoś kupuje nad jeziorem działkę za milion złotych, niszczy środowisko i dostaje za to 2 tys. zł grzywny. To jest żadna kara. Nagminnie umarzane są postępowania dotyczące niszczenia jezior, czy rzek.

Fot. K. Kantor

W przypadku lasów nikt nie ma wątpliwości, że grodzenie dostępu do lasów jest czymś absolutnie karygodne i niemożliwe, tak samo musimy stworzyć warunki do tego, by uniemożliwić  odgradzanie, czy właściwie zabieranie mieszkańcom dostępu do wody

– dodał wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

00:00 / 00:00

Wiceminister Ozdoba zadeklarował, że sprawę niszczenia brzegów mazurskich jezior i rzek podejmie w czasie sejmowych prac nad nowelizacją kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń w zakresie zwalczania przestępczości środowiskowej.

Porozumienie ws. wspólnego zwalczania i dewastacji środowiska zawarły dziś: Wody Polskie, W-M Urząd Wojewódzki w Olsztynie, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Wojewódzka Straż Rybacka, Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego, Komenda Wojewódzka Policji w Olszynie.

Zgłoś Interwencję!

Każdy kto zauważy przypadki niszczenia przyrody może to zgłosić (anonimowo lub pod swoim nazwiskiem) na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jest tam zakładka z wykrzyknikiem Zgłoś Interwencję.

>>>Zobacz prezentację – Stop dewastacji mazurskich jezior!

Fot. K. Kantor

Fot. K. Kantor

Autor: K. Kantor
Redakcja: A. Niebojewska

 

Więcej w porozumienie, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, wojewódzki inspektor ochrony środowiska, Wody Polskie, Urzad Wojewódzki w Olsztynie, dewastacja jezior, zniszczony brzeg
Czekali na to od lat. Miastu nie grozi już katastrofa budowlana, a rzeka wróciła do koryta

Mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego mogą odetchnąć z ulgą. Zakończono inwestycję, dzięki której umocniono skarpę i brzeg Łyny w samym centrum Lidzbarka przy amfiteatrze. Skarpa, na której są...

Zamknij
RadioOlsztynTV