Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Starodruki z Elbląga w Narodowym Zasobie Bibliotecznym

Do zachowania zbiorów Biblioteki Elbląskiej może się przyczynić ich digitalizacja. Fot. A. Żyła

Zabytkowy zbiór Biblioteki Elbląskiej został wpisany do Narodowego Zasobu Bibliotecznego. To trzecia w kraju kolekcja starodruków.

Zbiór powstawał od 1601 roku, kiedy biblioteka została założona w Gimnazjum Elbląskim, a potem przeobrażona w Miejską. Po wojnie część ogromnej kolekcji zaginęła, reszta trafiła do Torunia. Przez lata Elbląg nie mógł odzyskać swojej własności. Książki wróciły dopiero kilkanaście lat temu. W bibliotece działa pracownia konserwacji zbiorów zabytkowych. Teraz dramatyczna historia zbiorów została uwieńczona dołączeniem do bezcennego skarbu.

Narodowy Zasób Biblioteczny to są unikatowe zbiory o szczególnym znaczeniu i pod szczególną państwową ochroną. Jak podkreśla dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski, jeszcze do niedawna do tego elitarnego zasobu należały jedynie Biblioteka Narodowa i Biblioteka Jagiellońska. Teraz do Narodowego Zasobu Bibliotecznego zostaną dołączone: Biblioteka Elbląska, Ossolineum we Wrocławiu i Biblioteka Naukowa PAN w Krakowie.

Posłuchaj relacji Mirty Stankiewicz

00:00 / 00:00

Zabytkowy zbiór Biblioteki Elbląskiej został wpisany do Narodowego Zasobu Bibliotecznego

 

(mst/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, biblioteka, starodruki, starodruk, Zabytkowy zbiór Biblioteki Elbląskiej został wpisany do Narodowy Zasób Biblioteczny
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie obchodzi swoje 65 urodziny

Wielkie święto bibliotekarzy - Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie hucznie obchodzi swoje 65 urodziny. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie jest samorządową wojewódzką instytucją...

Zamknij
RadioOlsztynTV