Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Stanisław Szwed: Szacujemy, że bezrobocie będzie spadać, jednak nie tak gwałtownie

Wiceminister pracy, rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Fot. Kamil Olszewski

Bezrobocie będzie spadać, ale już nie tak szybko – mówił w Porannych pytaniach wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. W lutym stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 6,1 procent.

Eksperci spodziewają się, że od wiosny bezrobocie będzie szło w dół. Wiceminister Stanisław Szwed zaznacza – tempo tego spadku będzie mniejsze:

Szacujemy, że bezrobocie będzie spadać, jednak nie tak gwałtownie jak w poprzednich latach. W naszych zasobach mamy już „najtrudniejsze” przypadki, czyli długotrwale bezrobotnych.

Na Warmii i Mazurach stopa bezrobocia na koniec lutego wyniosła 10,8 procent. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej przekonywał także, że 500 plus nie zmniejsza aktywności zawodowej kobiet. Przypomnijmy – obecnie 500 plus przysługuje na drugie i każde następne dziecko w rodzinie niezależnie od dochodu, natomiast w przypadku rodzin uboższych – także na pierwsze dziecko. Wiceminister Stanisław Szwed uważa, że to nie zmniejsza aktywności zawodowej kobiet, za to pozytywnie wpływa na gospodarkę.

Będzie wręcz odwrotnie. Niektóre statystyki pokazują, że jest wzrost zatrudnienia wśród kobiet. 500 złotych nie spowoduje, że ktoś posiadający pracę, z niej zrezygnuje. Najczęściej jest to uzupełnienie środków na edukację dzieci, możliwość spędzenia wakacji. Dzięki temu napędza się gospodarka

– zwracał uwagę Stanisław Szwed.

Od lipca świadczenie 500 plus ma przysługiwać na każde dziecko w rodzinie niezależnie od dochodu.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza ze Stanisławem Szwedem

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bezrobocie, 500 plus, stopa bezrobocia, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Coraz lepsza sytuacja na rynku pracy w regionie. W zeszłym roku stopa bezrobocia była najniższa w historii

W 2018 r. stopa bezrobocia w regionie była najniższa w historii. Wynosiła 10,4 %. Najwyższe bezrobocie utrzymuje się w przygranicznych powiatach: braniewskim, bartoszyckim, kętrzyńskim i węgorzewskim...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV