Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Stan wyjątkowy na wschodniej granicy i Krajowy Plan Odbudowy. Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

B. Świerkowska-Chromy

Audycja publicystyczna My, Wy, Oni, czyli spotkanie przedstawicieli zasiadających w parlamencie partii politycznych w Radiu Olsztyn. Gośćmi Marka Lewińskiego byli:

  • Łukasz Tulwiński – reprezentujący Ruch Narodowy i Konfederację
  • Małgorzata Gołębicka-Matusiak – Polskie Stronnictwo Ludowe
  • Władysław Mańkut – przewodniczący Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy
  • Miron Sycz – wicemarszałek województwa, członek Platformy Obywatelskiej
  • Henryk Żuchowski – radny sejmiku reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość

W programie rozmawiano o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, było polityczne podsumowanie po olsztyńskim Campusie Przyszłości, a także o sporze Komisji Europejskiej z Polską na temat Krajowego Planu Odbudowy.

Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy

W Sejmie odbyła się dyskusja dotycząca stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej. W głosowaniu podtrzymano decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o jego wprowadzeniu. Jak podaje straż graniczna tylko wczoraj udaremniono 200 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Przy polskiej granicy mamy też niebezpieczny pokaz siły, chodzi oczywiście o manewry Zapad 2021. Czy przy granicy powinien obowiązywać stan wyjątkowy?

Podsumowanie wydarzenia Campus Polska Przyszłości

W tym minionym tygodniu w Olsztynie zakończył się Campus Polska Przyszłości – wydarzenie pod patronatem Rafała Trzaskowskiego. Campus miał umożliwić politykom PO dotarcie do młodego elektoratu. Zwolennicy tej opcji politycznej mówią o wielkiej przestrzeni do dyskusji politycznej, jaką udało się stworzyć w Olsztynie. Przeciwnicy twierdzą, że impreza to szereg kompromitacji poszczególnych osób, które wypowiadały się na różne tematy. Pozytywne komentarze są takie: młodzi chętnie uczestniczyli w wydarzeniu, które miało charakter polityczny i społeczny. Negatywne takie: Campus ujawnił programową pustkę w partii, która chciałaby przewodzić całej opozycji.

Była debata Tusk-Trzaskowski. Duże wydarzenie, sporo pytań, dużo poświęconego czasu i zaangażowania. Zapowiedziano wprowadzenie związków partnerskich po zwycięstwie ich partii w wyborach. Z drugiej strony był Sławomir Nitras, który stwierdził, że należy „opiłować katolików z pewnych przywilejów”. Jak goście audycji oceniają wydarzenie pod hasłem Campus Polska Przyszłości?

Komisja Europejska o Krajowym Planie Odbudowy

Komisja Europejska wydała dotąd pozytywne oceny krajowych planów odbudowy 18 państw członkowskich. Są to: Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Hiszpania, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Portugalia, Słowenia i Słowacja. Pozytywnej oceny nie otrzymały dotąd krajowe plany odbudowy: Holandii, Estonii, Polski, Węgier, Finlandii, Szwecji, Bułgarii, Rumunii i Malty. Służby prasowe Komisji Europejskiej poinformowały, że

Komisja kontynuuje ocenę polskiego krajowego planu odbudowy na podstawie kryteriów określonych w rozporządzeniu w sprawie Instrumentu Odbudowy i Odporności (…) Nasza współpraca z polskimi władzami trwa. W tym zakresie przyglądamy się wymogom rozporządzenia w sprawie zaleceń dla poszczególnych krajów

– oświadczyła KE.

Mamy więc spór Komisji Europejskiej z Polską na temat Krajowego Planu Odbudowy. Czy miliardy dla Polski zostaną wstrzymane?

Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

00:00 / 00:00

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za M. Lewiński

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, Prawo i Sprawiedliwość, Miron Sycz, Polskie Stronnictwo Ludowe, publicystyka, Ruch Narodowy, Władysław Mańkut, Henryk Żuchowski, Łukasz Tulwiński, Konfederacja, Nowa Lewica, Małgorzata Gołębicka-Matusiak
Adrian Zandberg: poważne państwo wie, jak radzić sobie z kryzysem migracyjnym

Nie widzę powodów, by wprowadzać stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią - powiedział w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Adrian Zandberg, jeden z liderów Partii Razem. Prezydent...

Zamknij
RadioOlsztynTV