Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
Stan wojenny zatrzymany w kadrze. Wystawę fotografii można oglądać w Olsztynie
Wystawę upamiętniającą 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego można oglądać w holu urzędu wojewódzkiego w Olsztynie.
Instalację przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Można się z niej dowiedzieć się działo przed stanem wojennym, dlaczego go wprowadzono i w jaki sposób przebiegały protesty. Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, który otworzył wystawę podkreślał, że dzięki takim działaniom przechowywana jest pamięć dla kolejnych pokoleń.
Wyraz pamięci czy w postaci wystawy, czy kolejnych publikacji odsłaniających kulisy i przybliżających poszczególne fakty utwierdzają nas w przekonaniu, że droga pamięci to droga, którą kroczymy dla naszych potomnych.
Na ekspozycji można odnaleźć wiele akcentów olsztyńskich. Dla więźniarki stanu wojennego z Olsztyna Anny Niszczak, skazanej na 3 lata za strajk w ówczesnym OZOS-ie to okazja do bolesnych wspomnień.
Jest to dla mnie smutny dzień. Lata 80. przyniosły dużo wolności. Korzystaliśmy z niej całymi garściami i nagle przyszedł stan wojenny. To tak jakby nagle się coś ucięło. Było zwątpienie i strach. Moment kiedy człowiek jest wolny i nagle zakładają mu kajdany, czy zamykają w areszcie jest delikatnie mówiąc niemiły.
Otwarcie wystawy poprzedzało promocję przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej – czwartego tomu Encyklopedii Solidarności. Jak przyznaje dr Paweł Warot, naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie, to kilkanaście biogramów osób związanych z warmińsko-mazurską Solidarnością oraz haseł dotyczących strajków i akcji protestacyjnych.
Czwarty tom nosi tytuł: „Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL 1976–1989”.
Autor: D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy/AN