Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Stacjonujący w Elblągu 16. Żuławski Batalion Remontowy przeszedł do historii

16. Żuławski Batalion Remontowy. Fot. 16brem.wp.mil.pl

Batalion Remontowy nie zniknął, bo jednostka zyskała na randze po przekształceniu w 16. Pułk Logistyczny, nadal działający w strukturach 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Jej ważnym elementem pozostaje „remontówka”.

Jednostka jest obecnie w trakcie przenoszenia z ulicy Królewieckiej na Łęczycką, do nowego, większego kompleksu koszarowego. Rola elbląskiej jednostki jest kluczowa, bo „remontowcy” odpowiadają za sprawność większości wojskowego sprzętu w 16. dywizji.

Ich zadaniem jest remont całego uzbrojenia, także w warunkach polowych. Chodzi zarówno o czołgi, jak i sprzęt będący na wyposażeniu każdego żołnierza.

– tłumaczy dowódca pułku podpułkownik Piotr Pankowski.

Pułk Logistyczny składa się z rzeszy żołnierzy: fachowców i techników specjalistów w bardzo wąskich czasem dziedzinach. Już niebawem będą oni mieć do dyspozycji najnowocześniejszą halę remontową w Polskich Siłach Zbrojnych.

16. Pułk Logistyczny docelowo będzie składał się z około tysiąca osób, nie tylko żołnierzy. Wojsko potrzebuje też dużej grupy cywilów. Pracę w pułku znajdą np. kucharze i cukiernicy. Bardzo potrzebni są też kierowcy.

 

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, armia, 16 Żuławski Batalion Remontowy
Polscy żołnierze wrócili z misji NATO. Trzon kontyngentu stanowili wojskowi z Giżycka

Z Łotwy wrócili żołnierze IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego będącego częścią Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Zostali powitani na placu apelowym 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej w...

Zamknij
RadioOlsztynTV