Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Stabilizuje się sytuacja na Żuławach Elbląskich. Służby podają: nie ma informacji o podtopieniach czy stratach

Fot. M. Stankiewicz

Po ustaniu silnego wiatru stabilizuje się sytuacja hydrologiczna na Żuławach Elbląskich. Poziom wód wepchniętych przez wiatr po ostatniej cofce obniżył się z ostrzegawczych do stanów wysokich. Wyjątkiem jest jezioro Druzno, które utrzymuje się około 15 centymetrów powyżej bezpiecznej wysokości 570 centymetrów.

Jak informują służby zarządzania kryzysowego, nie ma jak dotąd doniesień o podtopieniach czy stratach wywołanych wysoką wodą. W czasie zimowych sztormów czy silnych wiatrów nad Bałtykiem przybieranie wód Zalewu Wiślanego, a potem rzek żuławskich, jak Nogat i Elbląg jest sprawą normalną. Problemem jest zawsze tempo fali powodziowej i jej wysokość. Ma to decydujący wpływ na poziom innych rzek płynących na depresji czy jeziora Druzno, które zbiera ten nadmiar wody.

O bezpieczeństwie ludzi i mienia decyduje jakość wałów przeciwpowodziowych, kanałów melioracyjnych i stacji pomp. Wszystko to pracuje po to, by 85 procent Żuław mogło być lądem, a nie pod wodą – przypomina dyrektor RZGW w Gdańsku Aleksandra Bodnar. I te urządzenia są pod szczególną kontrolą Wód Polskich i samorządów.

Dodajmy, od pojawienia się pierwszego ostrzeżenia o zagrożeniu powodziowym prowadzony jest monitoring newralgicznych miejsc. Zajmują się tym zarówno samorządy, jak i służby państwowe.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w podtopienia, powódź, cofka, Żuławy Elbląskie, rzeka Elbląg, jezioro Drużno, wały przeciwpowodziowe
Wysoki stan wód na Żuławach Elbląskich. Stany ostrzegawcze zostały przekroczone

Tak jak przewidzieli hydrolodzy, silny wiatr i wysokie napełnienie Bałtyku doprowadziły do cofki i zagrożenia powodziowego w powiecie elbląskim. Wszystkie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo są w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV