Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

Stabilizuje się sytuacja na Żuławach Elbląskich

Fot. Wody Polskie

Na Żuławach Elbląskich i Zalewie Wiślanym, utrzymuje się wysoki stan wód, spowodowany wczorajszą cofką. Wiatr ustał, dlatego powoli rzeki Nogat i Elbląg się opróżniają. Różnica między poziomem ich wód, w porównaniu sprzed 24 godzin różni się od kilku do 20 centymetrów.

Jest stabilnie, ale wysoka woda między wałami utrzyma się jeszcze prawdopodobnie przez kilka dni. Pierwsze uderzenie wezbranej fali przyjmuje zawsze Wyspa Nowakowska. Tym razem chwilami poziom rzek sięgał wysokości alarmowych. Ale nie było konieczne podejmowanie działań ratowniczych.

Utrzymujemy monitoring i sprawdzamy na bieżąco prognozy pogody – tłumaczy Zygmunt Tucholski, wójt gminy Elbląg. Przy okazji tego zdarzenie bardzo pomocne okazały się wały, odtworzone podczas ćwiczeń przez żołnierzy WOT i OSP z Nowakowa. Zabezpieczają one gospodarstwo w Kępinach Wielkich, które zwykle podczas cofki zalewa woda.

Jak informują Wody Polskie, system odwadniania Żuław działa bez przeszkód. Stacje pomp pracują zgodnie z potrzebami. Służby kontrolują stan wałów, które trzymają w ryzach nadmiar wody.

 

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wiatr, Żuławy Wiślane
Silny wiatr i cofka na Żuławach. Wprowadzono monitoring stanu wód

Silny północny wiatr spowodował pierwszą po dłuższym czasie cofkę na Żuławach. Wichura wpycha wody Zalewu Wiślanego w głąb lądu. Wodomierze wskazują stan wysoki rzek Elbląg i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV