Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sprzęt medyczny będzie mógł szybciej i łatwiej wejść na rynek. Komisja Europejska zmienia normy

Komisja Europejska podjęła decyzję w sprawie ujednolicenia norm dotyczących produktów, mających chronić przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Procedura oceny zgodności ma stać się dzięki temu szybsza i tańsza.

Zmienione normy dotyczą takich produktów, jak maski medyczne, odzież chirurgiczna, dezynfektory oraz urządzenia do sterylizacji. Będące jednym z filarów rynku wewnętrznego standardy zapewniają m.in. zgodność różnych urządzeń i usług. Ułatwiają też przedsiębiorstwom dostęp do rynków w różnych krajach członkowskich.

„W walce z koronawirusem nie mamy ani sekundy do stracenia. Dzięki przyjętym środkom przyspieszymy wprowadzanie bezpiecznego, niezbędnego sprzętu medycznego i wyrobów, takich jak maski i odzież, na rynek UE. Sprzęt ten ma zasadnicze znaczenie dla naszych pracowników służby zdrowia – odważnych i wytrwałych kobiet i mężczyzn – przy ratowaniu życia” – podkreśliła cytowana w środowym komunikacie unijna komisarz ds. zdrowia Stela Kiriakidu.

KE zaznaczyła, że stosowanie wspólnych norm umożliwi producentom wyrobów medycznych i innym podmiotom spełnienie wymogów dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa, określonych w prawodawstwie UE. Normy te zapewniają zgodność wyrobów z wymogami trzech dyrektyw dotyczących wyrobów medycznych.

Komisja ma możliwość wnioskowania o opracowanie zharmonizowanych norm europejskich, aby ułatwić spełnienie przez producentów odpowiednich wymogów. Po uzgodnieniu norm zharmonizowanych i ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej stają się one częścią prawa UE i umożliwiają przedsiębiorstwom łatwy i bezpośredni dostęp do rynku wewnętrznego dla produktów, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa użytkowników i konsumentów.

 

Redakcja: K. Ośko za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w komisja europejska
Są pieniądze na olsztyńskie tramwaje. Kwota przewyższa tę prognozowaną

Komisja Europejska przyznała więcej pieniądze na olsztyńskie tramwaje. To 365 milionów złotych, czyli o 188 milionów złotych więcej niż pierwotnie zakładano. Miasto chce zbudować za to...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV