Sprawdź wyniki wyborów do Senatu na Warmii i Mazurach
Bogusława Orzechowska i Małgorzata Kopiczko z PiS, Jerzy Wcisła z PO oraz kandydatka niezależna Lidia Staroń – to nowo wybrani senatorowie z Warmii i Mazur.
okręg wyborczy numer 84
obejmujący miasto Elbląg oraz powiaty: bartoszycki, braniewski, elbląski i lidzbarski
Jerzy Wcisła z PO oficjalnie został senatorem – (43 368 głosów – 41,37%)
O mandat rywalizował ze
- Sławomir Sadowski PiS – (37 977 głosów – 36,23%)
- Jan Bobek z własnego komitetu (23 481 głosów – 22,40%)
Charakterystyka Jerzego Wcisły
Jerzy Wcisła ma 56 lat jest dyrektorem delegatury warmińsko-mazurskiego urzędu marszałkowskiego i wiceprzewodniczącym rady miejskiej w Elblągu. Działał na rzecz rewitalizacji Pętli Żuławskiej i promocji turystycznej tej drogi wodnej. Prywatnie od ponad 20 lat jest „morsem” praktykującym zimowe kąpiele w lodowatej wodzie.
Frekwencja w okręgu nr 84 wyniosła 42,25%.
okręg wyborczy numer 85
obejmujący powiaty: działdowski, iławski, nowomiejski i ostródzki
Bogusława Orzechowska oficjalnie senatorem PiS (33 857 głosów – 35,68 %)
O mandat senatora rywalizowała ze
- Stanisławem Gorczycą, senatorem PO (31 367 głosów – 33,06%)
- Wojciechem Maksymowiczem lekarzem z własnego komitetu (14 589 głosów – 15,37%)
- Marcinem Woźniakiem politologiem ze Zjednoczonej Lewicy (15 080 głosów – 15,89%)
Dyrektor elbląskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Adam Okruciński poinformował, że zgodnie z protokołem sporządzonym na podstawie danych ze wszystkich obwodów Orzechowska uzyskała 33 857 głosów, czyli 35,68 % głosów wyborców.
Charakterystyka Bogusławy Orzechowskiej
Kandydatka PiS ma 58 lat – jest lekarzem pediatrą, absolwentką Akademii Medycznej w Białymstoku. W poprzedniej kadencji samorządu była radną powiatu ostródzkiego i pełniła funkcję Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej. W Senacie chce się skupić na sprawach służby zdrowia, która – według niej – potrzebuje szybkiej reformy.
Frekwencja w okręgu nr 85 wyniosła 40,30%.
okręg wyborczy numer 86
obejmujący powiaty olsztyński, szczycieński i nidzicki oraz miasto Olsztyn
Lidia Staroń senatorem niezależnym z okręgu olsztyńskiego (63 870 głosów – 43,79%)
O mandat walczyła z
- senatorem PO Ryszardem Góreckim (48 597 głosów – 33,32%)
- kandydatką PiS Bożenną Ulewicz (33 372 głosów – 22,88%)
Lidia Staroń startowała z własnego komitetu wyborczego, przez dwie ostatnie kadencje była posłanką PO, teraz została senatorem z okręgu olsztyńskiego.
Charakterystyka Lidii Staroń
Lidia Staroń była posłanką PO V i VI kadencji Sejmu. Należała do tzw. konserwatywnego skrzydła tej partii. Głosowała m.in. przeciwko ustawie o in vitro i była przeciwna objęciu stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich przez Adama Bodnara. Jako posłanka była od dawna skonfliktowana z lokalnymi strukturami PO: nie przychodziła na partyjne wiece, czy konferencje, doniosła na szefa regionu Jacka Protasa (gdy był marszałkiem) do prokuratury, że podjął nieuzasadnioną ekonomicznie decyzję o finansowaniu budowy Term Warmińskich. Staroń latem ogłosiła, że odchodzi z Platformy krótko po tym, jak się okazało, że lokalne struktury partii nie umieściły jej na liście wyborczej. Staroń w ostatnich miesiącach zasłynęła walką z nieuczciwymi komornikami, w poprzednich latach walczyła z, jak to określała, „spółdzielczym lobby”.
okręg wyborczy numer 87
obejmujący powiaty: ełcki, giżycki, gołdapski, kętrzyński, mrągowski, olecki, piski, węgorzewski
Małgorzata Kopiczko z PiS senatorem z Mazur (43 727 głosów – 36,44%)
O mandat senatora rywalizowała z
- Markiem Konopką PO (42 887 głosów – 35,74%)
- Stanisławem Tołwińskim własny komitet (33 383 głosów – 27,82%)
Nieoficjalnie kandydatka PiS, dyrektorka szkoły podstawowej w Ełku i radna tamtejszego powiatu, Małgorzata Kopiczko została senatorem z okręgu nr 87 obejmującego teren Mazur. Kopiczko pokonała Marka Konopkę z PO i startującego z własnego komitetu Stanisława Tołwińskiego.
Charakterystyka Małgorzaty Kopiczko
Małgorzata Kopiczko – urodzona w 1967 roku jest pierwszym senatorem PiS w okręgu 87 – poinformował nieoficjalnie jeden z członków Okręgowej Komisji Wyborczej w Olsztynie. Nie podano ile głosów zdobyła. Kopiczko dotychczas kierowała ełcką podstawówką nr 2. Ma dyplom z filologii polskiej i ukończyła studia z zakresu zarządzania oświatą. W 2012 roku została uhonorowana przez ministra edukacji tytułem Honorowego Profesora Oświaty. Od 1998 roku Małgorzata Kopiczko działa także w samorządzie powiatowym Ełku. Jest radną i od 2010 roku nieetatowym członkiem zarządu tego powiatu. Prywatnie jest żoną i matką dwóch córek.
(bsc)