Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Spotkanie z wyjątkowym małżeństwem aktorów. Posłuchaj audycji

Fot. Teatr Jaracza Olsztyn

Na scenie zachwycają publiczność, wywołują emocje, ujmują profesjonalizmem. Anna i Jerzy Lipniccy, para aktorów i pedagogów, którzy od 1982 roku związani są z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie, będą gośćmi wieczornej audycji Agnieszki Lipczyńskiej. Zapraszamy o 21.15. 

Zanim przyjechali do Olsztyna, na zaproszenie ówczesnego dyrektora teatru Krzysztofa Rościszewskiego, grali m.in. w Płocku, Gdyni, Toruniu i Słupsku. Poznali się na studiach i tak ich wspólna droga trwa od ponad 60 lat. Początkowo związani byli ze sceną lalkową, później w 1971 roku zdali eksternistyczny egzamin aktora dramatu. W swoim dorobku mają wiele cennych kreacji.

Pani Anna zagrała m.in. rolę Królowej Elżbiety w sztuce „Don Carlos” Friedricha Schillera, Klary w „Zemście” Aleksandra Fredry czy Muszki w sztuce „Skiz” Gabrieli Zapolskiej. Pan Jerzy wcielił się w Konrada w „Wyzwoleniu” Stanisława Wyspiańskiego, Leonarda w „Nie-boskiej komedii” Zygmunta Krasińskiego oraz Alberta w „Mszy za miasto Arras” Andrzeja Szczypiorskiego.

Ważną częścią ich pracy zawodowej jest kształcenie przyszłych aktorów. Pani Anna do tej pory prowadzi w olsztyńskim Studium Aktorskim zajęcia z przedmiotu: Wiersz w praktyce aktora. Pan Jerzy przez lata uczył szermierki, rytmiki, ruchu scenicznego. Do dzisiaj wykłada w Państwowej Szkole Muzycznej w Olsztynie.

Aktorom bliska jest także praca w studiu radiowym, przed mikrofonem. Zagrali m.in. w słuchowisku „Przez ścianę”, a 31 marca usłyszymy ich na antenie Radia Olsztyn w premierowym słuchowisku „Sarabanda” w reżyserii Piotra Kosewskiego, który jest byłym uczniem Państwa Lipnickich.

 

Fot. Teatr Jaracza Olsztyn

Fot. Teatr Jaracza Olsztyn

Autor: A. Lipczyńska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w aktor, aktorzy, aktorka, Teatr Jaracza, Anna Lipnicka
ORŁY rozdane. Poznaliśmy laureatów 26. edycji Polskich Nagród Filmowych

"Zielona granica” Agnieszki Holland zdobyła nagrodę Orła w kategorii Najlepszy Film. Reżyserka odebrała też statuetkę za Osiągnięcia Życia. W Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się Gala...

Zamknij
RadioOlsztynTV