Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sposób na powakacyjną depresję

W Hiszpanii i Portugalii przybywa ofert turystycznych dla osób cierpiących na powakacyjną depresję. Lekarstwem na nią są weekendowe wypady na położone blisko domu plaże lub zabytkowe miejsca.

Według szacunków portugalskich lekarzy około 10 % tzw. sezonowej depresji pojawia się właśnie po zakończeniu wakacji. Psycholog Catarina Lopes uważa, że „wejście w okres jesienny” zależy od tego, w jaki sposób spędziło się wakacje, a także w jakim kręgu się żyje.

Najbardziej narażone na powakacyjną depresję są osoby żyjące, a właściwie czujące się samotnie. Warto, aby szukały one pomocy u specjalisty – dodała Lopes.

Tymczasem, jak powiedziała Henriqueta Lalanda, mieszkanka lizbońskiej dzielnicy Lumiar, w Portugalii w niektórych kurortach na wybrzeżu ruszają jesienią promocje, służące przyciągnięciu głównie mieszkańców miast na weekend.

W niektórych hotelach i pensjonatach ceny w tym okresie nieznacznie spadają, aby przyciągnąć wszystkich tych, którzy mają „powakacyjnego kaca”. Portugalczycy bowiem szukają wczesną jesienią okazji, aby powrócić na plaże i pobyć blisko natury. Nawet na krótki czas

– wyjaśniła Lalanda.

Mieszkanka Lizbony zaznaczyła, że we wrześniu rodziny, a także grupy przyjaciół mieszkających na co dzień w miastach, udają się wspólnie na pobliskie plaże lub wynajmują kwatery na sobotę i niedzielę.

Z kolei hiszpańska ekspertka ds. turystyki Belen Carmona wskazuje, że wielu Hiszpanów radzi sobie z powakacyjnym smutkiem poprzez uczestnictwo w licznych we wrześniu w tym kraju świętach ludowych, festiwalach i wydarzeniach gastronomicznych. Wskazuje m.in. na święto gastronomiczno-kulturalne w Santonie w Kantabrii czy podobną imprezę organizowaną pod nazwą Fiestas de Pedraza w Segowii.

Natomiast mieszkańcy aglomeracji madryckiej częściej o tej porze roku odwiedzą wybudowaną w XVI wieku przez hiszpańską rodzinę królewską budowlę w San Lorenzo de El Escorial, usytuowaną 45 kilometrów na północny zachód od Madrytu. Za zaledwie kilkanaście euro można tam spędzić cały dzień oglądając ogromny renesansowy kompleks pałacowo-klasztorno-biblioteczny, w którym mieści się również imponująca część ogrodowa. To w Escorial znajdują się prochy większości hiszpańskich monarchów.
Autor: Marcin Zatyka (PAP Life)
Redakcja: A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w depresja, plaża
Porzuciła martwego noworodka na plaży w Starej Pasłęce. Dziś zapadł wyrok

Jest wyrok w głośnej sprawie mieszkanki Fromborka Katarzyny W. Kobieta w październiku 2015 roku na plaży w Starej Pasłęce niedaleko Elbląga porzuciła ciało noworodka. Proces toczył...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV