Braniewo, Aktualności, Aplikacja mobilna
Spór o likwidację wiejskich szkół w gminie Pieniężno. Mieszkańcy podzieleni na dwa komitety
Mieszkańcy gminy Pieniężno są podzieleni w sprawie likwidacji szkół w Pakoszach oraz Piotrowcu. Powstały dwa komitety: jeden jest za ratowaniem szkół wiejskich, drugi chce ich likwidacji.
Uchwałę w sprawie likwidacji dwóch szkół wiejskich podjęła rada miejska w Pieniężnie, natomiast warmińsko-mazurski kurator oświaty wydał negatywną opinię w tej sprawie. Władze gminy odwołały się od tej decyzji do Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Po otrzymaniu negatywnej opinii kuratora oświaty w sprawie likwidacji szkół wiejskich w Piotrowcu i Pakoszach mieszkańcy gminy Pieniężno zorganizowali nieformalny Komitet Obrony Gminy. Zbierali podpisy pod petycją, w której zawarta jest prośba do ministra edukacji i nauki o zmianę postanowień kuratora.
Społeczny komitet uzyskał poparcie blisko 850 mieszkańców, za likwidacją opowiedziało się również 21 sołtysów na 25 sołectw. Zdaniem komitetu, uczniowie wiejskich szkół mieliby lepsze warunki kształcenia w szkole podstawowej w Pieniężnie – mówi Joanna Osiewicz z Piotrowca.
Komitet argumentuje, że dodatkowo pieniądze, które teraz są wydawane na utrzymywanie szkół o małej liczebności dzieci, możny by przeznaczyć m.in. na budowę dróg, sieci kanalizacyjnej oraz podłączenie bieżącej wody. Od września naukę w szkole w Pakoszach ma rozpocząć 33 uczniów, a w Piotrowcu 21.
Natomiast Komitet Ratowania Szkół Wiejskich uważa że w mniejszych szkołach jest lepszy efekt kształcenia dzieci. Zdaniem kuratora oświaty Wojciecha Cybulskiego likwidacja szkół nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ znacznie wydłużyłaby się droga ucznia z i do szkoły.
To druga próba likwidacji szkół podstawowych w gminie Pieniężno. Dwa lata temu gmina chciała zamknąć trzy szkoły. Zgody na to nie wydało wtedy Kuratorium Oświaty oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Autor: A. Pastuszka
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy