Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Społecznicy i eksperci o potrzebie integracji migrantów w regionie

Fot. A. Skrago

Jak pomagać uchodźcom? Co powinniśmy zrobić, żeby emigranci byli włączani w społeczność Warmii i Mazur? Odpowiedzi na te pytania szukali społecznicy, eksperci i przedstawiciele władz regionu podczas konferencji „Otwarte województwo”.

Konferencja była podsumowaniem projektu, który prowadziła w ostatnich miesiącach federacja FOSa. – Zauważyliśmy, że nikt nie zajmuje się wieloma osobami, które tu przyjeżdżają. To dla nich powstał specjalny przewodnik w trzech językach, w którym mogą znaleźć podstawowe informacje – powiedziała Aneta Fabisiak-Hill z Federacji FOSa.

Liczba migrantów stale rośnie, dlatego powinniśmy wiedzieć, jak przygotować do tego społeczeństwo i samych migrantów. – Potrzebna jest integracja, a najgorszym scenariuszem jest tworzenie gett, odrębnych społeczności – podkreśliła prezeska Fundacji Borussia Kornelia Kurowska.

– Nasz region historycznie miał do czynienia z ludnością napływową, teraz także migranci odnajdują tu miejsce dla siebie – zauważył wicewojewoda warmińsko-mazurski Mateusz Szauer. Rocznie wpływa ok. 3-4 tys wniosków o pobyt czasowy od emigrantów w województwie. – 80 procent tych wniosków jest związana z podejmowaniem pracy, co dowodzi tego, że te społeczności się aktywizują – dodał.

Migracja będzie narastać. – Powinniśmy się do tego przygotowywać w różnych aspektach – dodał Jakub Wygnański, prezes Fundacji Stocznia. Jego zdaniem potrzebna jest polityka migracyjna, ale też dyskusja o etycznych aspektach przyjmowania emigrantów.

Konferencja „Otwarte województwo” odbyła się w Domu Mendelsohna w Olsztynie. Jak wskazywali organizatorzy, to miejsce, które przypomina o tym, że nasze losy czasem podlegają nieoczekiwanym dla nas samych zmianom. W trakcie spotkania zaprezentowana została diagnoza dotyczącą sytuacji osób z doświadczeniem migracyjnym i uchodźczym na Warmii i Mazurach. Przedstawione zostały także dobre praktyki w zakresie tworzenia lokalnych polityk na rzecz integracji osób migranckich z Polski i Niemiec.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

Autor: A. Skrago
Redakcja: K. Ośko

Więcej w Dom Mendelsohna, emigracja
Porządkują cmentarz żydowski w Olsztynie. Potem zwiedzą Dom Mendelsohna

W Olsztynie zorganizowano „Borussiańską akcja porządkowania cmentarza żydowskiego”. Po niej zaplanowano zwiedzanie Domu Mendelsohna. Cmentarz przy ulicy Zyndrama z Maszkowic, którym Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa Borussia opiekuje...

Zamknij
RadioOlsztynTV