Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Porządkują cmentarz żydowski w Olsztynie. Potem zwiedzą Dom Mendelsohna

Fot. D. Grzymska

W Olsztynie zorganizowano „Borussiańską akcja porządkowania cmentarza żydowskiego”. Po niej zaplanowano zwiedzanie Domu Mendelsohna.

Cmentarz przy ulicy Zyndrama z Maszkowic, którym Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa Borussia opiekuje się od 2005 roku, wymaga po zimie uprzątnięcia śmieci i uporządkowania. Organizatorzy zapewnili sprzęt i narzędzia dla wszystkich chętnych do udziału w akcji.

Po sprzątaniu odbędzie się zwiedzanie Domu Mendelsohna połączone z opowieścią o postaci i twórczości Ericha Mendelsohna. Wybitny niemiecki architekt żydowskiego pochodzenia był jednym z najsłynniejszych olsztynian. Światową sławę zyskał jako twórca budowli ekspresjonistycznych m.in. Wieży Einsteina w Poczdamie, Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie czy budowli sakralnych w Stanach Zjednoczonych.

W Olsztynie zachowała się jego pierwsza realizacja Bet Tahara, dawny dom przedpogrzebowy oraz dom ogrodnika, znajdujące się przy cmentarzu żydowskim. Zwiedzanie Domu Mendelsohna zaplanowano na godzinę 16.

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w Olsztyn, Borussia, porządki, Dom Mendelsohna, sprzątanie, cmentarz żydowski, Zyndram
Nowa noclegownia dla osób bezdomnych. „Mamy godne i komfortowe warunki”

Pół roku przed planowanym otwarciem udało się oddać do użytku wyremontowaną noclegownię w Olsztynie. Inwestycja pochłonęła ponad 5 milionów złotych, z czego ponad 4 miliony to...

Zamknij
RadioOlsztynTV