Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Specjalne ogrodzenia zmniejszą szkody wyrządzane przez bobry i wilki

Fot. Pixabay.com

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie sfinansuje na Warmii i Mazurach zakup ogrodzeń dla bobrów oraz kwater chroniących bydło przed wilkami.

Jak poinformowała rzeczniczka olsztyńskiej RDOŚ Justyna Januszewicz, ogłoszono już przetarg na dostawę 19 tysięcy metrów siatki ogrodzeniowej i 30 zestawów tak zwanych elektrycznych pastuchów zasilanych energią słoneczną. Szacunkowa wartość tego zamówienia sięga około 250 tysięcy zł.

To kolejne przedsięwzięcie, które ma ograniczyć szkody wyrządzane przez zwierzęta będące pod ochroną. RDOŚ zamówiła już około 50 tysięcy metrów bieżących płacht do odstraszania wilków. Jeszcze w tym roku w regionie zostanie też zamontowanych 50 urządzeń obniżających poziom wody w rozlewiskach utworzonych przez bobry.

Planowany jest również zakup 15 owczarków podhalańskich, które jako psy pasterskie zostaną przekazane hodowcom dużych stad owiec w regionie.

Na wszystkie te działania przeznaczono łącznie 1,726 mln zł.

Szacuje się, że na Warmii i Mazurach żyje około 13 tysięcy bobrów i około 130 wilków. Tylko w ubiegłym roku odszkodowania wypłacone przez Skarb Państwa za szkody spowodowane przez bobry wyniosły ponad 5 mln zł, a przez wilki – ponad 100 tysięcy zł.

 

Autor: J. Golon/PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wilki, bobry, ochrona, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie, ogrodzenia
Przekop Mierzei Wiślanej coraz bliżej. We wtorek symboliczne wbicie pierwszej łopaty

Pierwsza łopata pod budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną w Nowym Świecie zostanie  wbita we wtorek. To uwieńczenie wieloletnich starań o budowę nowej drogi wodnej między...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV