Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przekop Mierzei Wiślanej coraz bliżej. We wtorek symboliczne wbicie pierwszej łopaty

Mierzeja Wiślana. Fot. K. Pakulnicki

Pierwsza łopata pod budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną w Nowym Świecie zostanie  wbita we wtorek. To uwieńczenie wieloletnich starań o budowę nowej drogi wodnej między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Wilk.

Według rządu przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja kluczowa, która ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury, a jednocześnie projekt ten realizowany jest pod kątem bezpieczeństwa państwa.

Jak poinformował poseł Wilk, w uroczystości weźmie udział prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

W Elblągu w tamtejszej Uczelni Ekonomiczno-Humanistycznej Jarosław Kaczyński spotka się z mieszkańcami miasta.

Wtorkowa uroczystość jest zwieńczeniem wieloletnich starań o budowę drogi wodnej między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. To będzie wielki dzień dla Elbląga i mieszkańców

– powiedział poseł Wilk.

Na Mierzei Wiślanej od 2 tygodni prowadzone są wstępne pomiary w miejscu planowanej budowy kanału żeglugowego. To element prac przygotowawczych związanych z inwestycją, dzięki której skróci się droga wodna z Zalewu Wiślanego na Zatokę Gdańską.

Jak informowała wcześniej rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska, prace polegają na poglądowym wyznaczeniu krawędzi przekopu w terenie. Obecnie inwestor, czyli Urząd Morski czeka na wydanie decyzji środowiskowej. Po jej uzyskaniu Urząd Morski składać będzie wniosek o wydanie pozwolenia wodno-prawnego i następnie wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizacje inwestycji.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie prowadzi konsultacje społeczne dotyczące przekopu Mierzei Wiślanej; potrwają one do 3 listopada. Wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się z dokumentacją sprawy przede wszystkim raportem o oddziaływaniu na środowisko i aneksem do tego raportu w siedzibie RDOŚ w Olsztynie. Uwagi i wnioski można składać w tym terminie pisemnie, ustnie albo drogą elektroniczną.

Przekop przez Mierzeję Wiślaną, jeden z głównych projektów rządu, ma powstać w miejscowości Nowy Świat, liczyć będzie ok. 1300 m długości i 5 m głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m. Przez kanał będą mogły przepływać statki o długości 100 metrów i szerokości 20 m.

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przekop, Jarosław Kaczyński, Jerzy Wilk, Mierzeja Wiślana, kanał żeglugowy, Marek Gróbarczyk
Efektywna opieka senioralna i nowy oddział geriatryczny. Jerzy Wilk zaprezentował program opieki zdrowotnej w Elblągu

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Elbląga, poseł Jerzy Wilk, zaprezentował program opieki medycznej w mieście na lata 2018 – 2023. Priorytetem jest ochrona zdrowia elblążan...

Zamknij
RadioOlsztynTV