Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Specjalne kamery i czujniki dymu pomogą chronić elbląskie lasy przed pożarami

Fot. fotolia.pl

Nadleśnictwo Elbląg wprowadziło już sezonową ochronę przeciwpożarową lasów. Akcja potrwa jak zawsze do jesieni, a dokładnie do końca października.

Polega na obserwacji lasów, szczególnie tych na Mierzei Wiślanej, a także na kampanii informacyjnej, która ma uświadamiać turystom, jakie zagrożenie powoduje używanie ognia w lesie.

Leśnicy korzystają coraz bardziej z nowoczesnej techniki. Na wysokich masztach mają zainstalowane specjalne kamery i czujniki dymu, połączone ze stanowiskiem dyżurnego – tłumaczył Jan Piotrowski, rzecznik Nadleśnictwa Elbląg. Mimo sezonowego zagrożenia pożarowego leśnicy zachęcają do odwiedzania lasów. Im więcej oczu, tym lepiej, bo szybciej może do ratowników dotrzeć informacja o zagrożeniu – zwracał uwagę Jan Piotrowski.

Każdy gość w lesie musi jednak zachować podstawowe zasady ostrożności – główna to nieużywanie otwartego ognia. Przy okazji leśnicy apelują też o to, by nie wjeżdżać samochodami do lasów. Nie wolno parkować na wjazdach, ani na drogach przeciwpożarowych.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w las, kamera, Nadleśnictwo Elbląg, Jan Piotrowski
Leśnicy zwracają uwagę: nie ruszajmy młodych zwierząt w lesie. „Nasza ingerencja może spowodować ich śmierć”

Jak co roku wiosną leśnicy ponawiają apel, by nie ruszać młodych zwierząt, które możemy spotkać w lesie. Prośba dotyczy m.in marczaków, czyli młodych zajączków, które dopiero...

Zamknij
RadioOlsztynTV