Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Specjalne fladry pomogą rolnikom chronić zwierzęta przed wilkami

Fot. Archiwum RO

Ponad 60 tysięcy metrów bieżących fladr – czyli sznura z jaskrawymi płachtami do odstraszania wilków – planuje przekazać w tym roku hodowcom zwierząt gospodarskich z województwie warmińsko-mazurskiego Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Według rzeczniczki RDOŚ Justyny Januszewicz, fladry mają być przekazane bezpłatnie właścicielom zwierząt gospodarskich w rejonach, gdzie wilki powodują największe szkody w stadach hodowlanych, czyli głównie we wschodniej części województwa.

Natomiast montaż na pastwiskach i późniejsza konserwacja fladr będzie spoczywać na właścicielach zwierząt

– dodała.

Olsztyńska RDOŚ zamierza wybrać w przetargu wykonawcę, który dostarczy około 61 tysięcy metrów bieżących fladr z jaskrawoczerwonymi wstęgami. Do przetargu przystąpił tylko jeden wykonawca, jego oferta jest jeszcze analizowana.

Podobne zamówienia RDOŚ planuje kontynuować przez kolejne dwa lata – łącznie właściciele zwierząt hodowlanych z Warmii i Mazur otrzymają blisko 149 tysięcy metrów bieżących fladr. Dla zabezpieczenia pastwisk i zagród przed atakami wilków mają też zostać zakupione ogrodzenia z siatki i pastuchy elektryczne. Hodowcy dużych stad owiec dostaną pasterskie psy, które mają odstraszać drapieżniki. Planowany jest zakup piętnastu owczarków podhalańskich.

Służby ochrony środowiska zapowiedziały też działania mające ograniczyć szkody wyrządzane przez bobry w gospodarstwach rolnych i mieniu. Ma temu służyć montaż urządzeń przelewowych, obniżających poziom wody w rozlewiskach utworzonych przez te zwierzęta. Zaplanowano zakup stu osiemdziesięciu takich urządzeń, z czego sześćdziesiąt sztuk już w tym roku.

Odszkodowania wypłacone rolnikom z województwa warmińsko-mazurskiego za zwierzęta gospodarskie zagryzione przez wilki wyniosły w ubiegłym roku ponad 100 tysięcy zł. Szkody spowodowane w tym okresie przez bobry oszacowano na ponad 5 milionów złotych, co było rekordową kwotą w ostatnich latach.

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wilk, bobry, Atak, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, fladry, Justyna Januszewicz
Służby ochrony środowiska chcą ograniczyć szkody wyrządzane przez bobry i wilki

Na zbiornikach wodnych zostaną zamontowane urządzenia do odprowadzania nadmiaru wody, aby zapobiec szkodom wyrządzanym  przez bobry na Warmii i Mazurach. Z kolei hodowcy owiec dostaną psy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV