Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Spadkobiercy chcą 300 tysięcy złotych odszkodowania

Sąd Okręgowy w Olsztynie. Fot. Łukasz Węglewski

300 tysięcy złotych odszkodowania żądają od gminy Stawiguda za siedlisko pozostawione po wyjeździe do RFN spadkobiercy dawnej właścicielki.

W Sądzie Okręgowym w Olsztynie rozpoczął się proces w tej sprawie. Gmina Stawiguda wniosła o oddalenie pozwu. Chodzi o odszkodowanie za niespełna jeden hektar działki nad jeziorem Plusznym w miejscowości Pluski. Ziemia należała do Marii Murawskiej, która pod koniec lat 70. wyjechała z rodziną do Republiki Federalnej Niemiec – wyjaśnia pełnomocnik rodziny mecenas Wojciech Wrzecionkowski.

Decyzją naczelnika gminy Stawiguda nieruchomość należąca do Murawskich po ich wyjeździe przeszła na rzecz państwa, a potem przejęła ją gmina, która następnie sprzedała grunt nabywcom. W 2005 roku wojewoda stwierdził nieważność decyzji o przejęciu siedliska przez Skarb Państwa i to stało się podstawą do starań o zwrot mienia.

Jak powiedział mecenas Wojciech Wrzecionkowski, gdyby gmina nie sprzedała ziemi, spadkobiercy Marii Murawskiej: mąż i dwaj synowie wystąpiliby do gminy o wydanie gruntu. Jednak obecnie jest to niemożliwe, dlatego rodzina dawnej właścicielki występuje o odszkodowanie za ziemię, będące formą rekompensaty w przypadku, gdy zwrot gruntu jest niemożliwy.

Sąd odroczył rozprawę do 7 czerwca, zobowiązując gminę Stawigudę do przedłożenia dokumentacji dotyczącej spornych działek.

——————————————————————————————————————————————

Agnes Trawny odzyskała dom w Nartach koło Szczytna

To jedna z kilku spraw toczących się przed sądami na Warmii i Mazurach, które dotyczą zwrotu mienia, albo odszkodowań za nieruchomości pozostawione po wyjeździe do RFN przez tzw. późnych przesiedleńców.

Najgłośniejszą była sprawa Agnes Trawny, która kilka lat temu ubiegała się o zwrot gospodarstwa w Nartach koło Szczytna. Sądy – Rejonowy w Szczytnie i Okręgowy w Olsztynie – odmówiły jej zwrotu mienia, natomiast Sąd Najwyższy przyznał jej rację i nakazał zwrot gospodarstwa.

O sporne nieruchomości ubiegają się także Lasy Państwowe, które wytaczają sprawy dawnym przesiedleńcom z Warmii i Mazur i przejmują własność ich nieruchomości leśnych. Chodzi o nieruchomości, które przesiedleńcy odzyskali wcześniej od Skarbu Państwa na drodze sądowej.

Chodzi o takie nieruchomości leśne, które w latach 60., 70. i 80. XX w. zostały pozostawione przez przesiedleńców z Warmii i Mazur po tym, jak wyjechali oni na stałe do Niemiec. Gdy było to możliwe, dawni mieszkańcy zaczęli je na drodze sądowej odzyskiwać od Skarbu Państwa.

Mimo iż przesiedleńcy zostali wpisani do ksiąg wieczystych jako właściciele nieruchomości, Skarb Państwa reprezentowany przez Lasy Państwowe zaczął składać wnioski dotyczące stwierdzenia zasiedzenia własności nieruchomości leśnych. Taki tryb pozwala na uzyskanie statusu właściciela nieruchomości, którą się posiada pod warunkiem upłynięcia określonego przepisami czasu.

Takich spraw w olsztyńskim sądzie jest kilka.

Fot. Łukasz Węglewski

 

(lew/pap/bsc)

Więcej w działka, roszczenia, Ziemia, Stawiguda, siedlisko, spadkobiercy, jezioro Pluszne, Maria Murawska, gmina Stawiguda
Ustawa regulująca sprzedaż państwowej ziemi podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wstrzymującą sprzedaż państwowej ziemi na 5 lat i zmieniającą zasady obrotu gruntami rolnymi. Ma ona zapobiec spekulacjom w obrocie ziemią. Podstawową...

Zamknij
RadioOlsztynTV