Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ustawa regulująca sprzedaż państwowej ziemi podpisana

Fot. Alicja Kulik

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wstrzymującą sprzedaż państwowej ziemi na 5 lat i zmieniającą zasady obrotu gruntami rolnymi.

Ma ona zapobiec spekulacjom w obrocie ziemią. Podstawową formą zagospodarowania państwowej ziemi ma być dzierżawa.

– To dobra zmiana – komentuje Jan Heichel, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Ustawa wstrzymuje sprzedaż państwowych gruntów na 5 lat z wyjątkiem nieruchomości do 2 hektarów oraz innych przeznaczonych np. na cele nierolne np. pod budownictwo mieszkaniowe, centra biznesowo-logistyczne, czy składy magazynowe.

Fot. Łukasz Węglewski

Ustawa reguluje też prywatny obrót ziemią. Zakłada się, że nabywcą ziemi rolnej może być jedynie rolnik indywidualny, czyli osoba fizyczna, która osobiście gospodaruje na gruntach do 300 hektarów, posiada kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkuje w gminie, gdzie jest położona co najmniej jedna działka jego gospodarstwa.

Agencja Nieruchomości Rolnych będzie miała prawo pierwokupu ziemi. Jednak nie będzie to dotyczyło dziedziczenia gospodarstwa przez osoby bliskie. 1 maja kończy się 12-letnie moratorium na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców.

 

(kwiat/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w handel, ustawa, wieś, Ziemia, gospodarstwo, Agencja Nieruchomości Rolnych, sprzedaż, obrót, spekulacja
fot. Sławomir Ostrowski
Na Warmii i Mazurach obrót ziemią rolną zamarł

W woj. warmińsko-mazurskim rynek prywatnego obrotu ziemią rolną zamarł - twierdzą przedstawiciele biur nieruchomości. Mimo, że właściciele ziemi znacznie obniżyli ceny gruntów i tak nie ma...

Zamknij
RadioOlsztynTV