Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sezon grzewczy trwa w najlepsze, tak jak akcja „Czad cichy zabójca”

Fot. Anna Minkiewicz-Zaremba (archiwum)

Sezon grzewczy trwa w najlepsze. W Olsztynie od drugiej połowy września w kaloryferach płynie gorąca woda. Dodatkowo w ostatnich dniach temperatura za oknem spadła poniżej 10 stopni Celsjusza. Dlatego o tym, jak ogrzewać się bezpiecznie i jednocześnie efektywnie, rozmawiali z gośćmi „Bliższych Spotkań” Iza Malewska i Krzysztof Kaszubski.

Polecam przede wszystkim drewno liściaste, bo to jest drewno najlepsze, jeśli chodzi o palenie, czyli buk, grab, jesion lub brzozę. Gatunki iglaste mają w sobie bardzo dużo żywicy, która zanieczyszcza komin. Oprócz tego pali się bardzo szybko, więc wartość energetyczna nie jest tak duża jak drzew liściastych

– tłumaczył Przemysław Rojek, naczelnik Wydziału Gospodarki Drewnem z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Najlepiej palić drewnem sezonowanym, żeby uniknąć problemów z kominem.

Każde drewno wymaga sezonowania. Mokre drewno nie nadaje się do palenia. Można tylko sobie popsuć komin i narobić kłopotów. Optymalna wilgotność drewna to jest do 20%. Wtedy można spokojnie palić takim drewnem. Gatunki najszybciej schnące potrzebują około 15 miesięcy, żeby nadawały się do palenia. Najlepiej kupować drewno pozyskane zimą, wtedy drzewa jakby naturalnie wycofują soki, w związku z tym tej wody w środku jest mniej i drewno szybciej wysycha.

Aby drzewo nadawało się do ścięcia, musi osiągnąć odpowiedni wiek: – Buk czy grab to jest drzewo nasze rodzime, które rośnie kilkadziesiąt czy nawet kilkaset lat. W związku z tym trzeba trochę poczekać. Co roku oferujemy około 300 tysięcy metrów sześciennych takiego drewna do sprzedania – dodał leśnik.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Dom można ogrzewać dzięki różnym źródłom energii. Jaki jest opłacalny, ekologiczny, najczystszy – jednym słowem najlepszy? Na antenie Radia Olsztyn doradzał dr Maciej Wesołowski z Katedry Elektromechaniki, Energetyki, Elektroniki i Automatyki Wydziału Nauk technicznych z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Ogrzewanie, to również zagrożenie tlenkiem węgla. Dlatego Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki prowadzi akcję „Czad – cichy zabójca”. Kolejnym gościem Bliższych Spotkań był Krzysztof Marciniak, zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Jak co roku uruchamiamy akcję „Czad – cichy zabójca”, która ma na celu uświadomić, że to jest niebezpieczeństwo, które na nich czyha. To będą spotkania, plakaty, również ulotki reklamowe i informacja na stronie Urzędu Wojewódzkiego. Informacje pojawią się także w mediach w formie konkursów radiowych, w których nagrodą będą czujniki tlenku węgla ufundowane przez Wojewodę Warmińsko–Mazurskiego.

00:00 / 00:00

Odwiecznym problemem posiadaczy kominków jest utrzymanie ich w czystości. Czy można mieć kominek i nie mieć bałaganu? O tym mówił Leszek Kiński, kominiarz.

Szczerze… nie da się. Kominek jest dla mnie pierwowzorem ogniska tylko tak ładnie złapanym w obudowę i gdzieś tam schowanym, ale jest to ognisko w pomieszczeniu. Trudno mieć palenisko, w których nie będzie trochę kurzu, dymu, spalin. Ja oczywiście w to nie wierzę, a pracuję już 36 lat.

Nieczyszczone przewody kominowe stają się zagrożeniem życia i zdrowia – powiedział Leszek Kiński.

Oprócz wykonywania czynności normalnych staramy się prowadzić coroczne akcje takie jak „Zaproś kominiarza”, „Nie dla czadu”, żeby ludzi pobudzić do działania. Część osób twierdzi, że ma kominek, pali suchym drewnem, ma komin, wszystko jest ok. Ale to tak, jakby ktoś powiedział, że jeżdżę samochodem – jest ok, więc po co ten przegląd… A jednak – i z tego samego założenia powinniśmy wychodzić.

Kontrole a czyszczenie – czym się różnią? Wyjaśnił0 gość Bliższych Spotkań.

Jeżeli mówimy o kontroli budynku w stanie użytkowania, to mówimy o rzeczach, które regulują przepisy prawa budowlanego. Czyli wszystkie przewody kominowe: czy są dobrze podłączone, czy są drożne. Do tego dochodzi instalacja gazowa. Natomiast jeżeli mówimy o utrzymaniu budynku ze względu na przepisy przeciwpożarowe, to przepisy nakazują, żeby przewody dymowe należy czyścić 4 razy w roku, czyli co 3 miesiące, ale na pewno przed sezonem i po sezonie.

Przepisy trzeba respektować powiedział Leszek Kiński i dodał, że nie tylko w domach jednorodzinnych należy dbać o przewody dymne i wentylacyjne, ale również w budynkach wielorodzinnych.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: D. Kucharzewska
Redakcja: A.Podbielska/M.Świniarski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w czad, tlenek węgla, sezon grzewczy, Maciej Wesołowski, Krzysztof Marciniak
Zmarł 20-latek z Olsztyna. Prawdopodobnie zatruł się tlenkiem węgla

Zmarł 20-latek z Olsztyna. Najprawdopodobniej zatruł się tlenkiem węgla. Strażacy zostali wezwani po 2 w nocy do jednej z kamienic przy ulicy Kopernika w Olsztynie. Mężczyznę...

Zamknij
RadioOlsztynTV