Sezon grzewczy dopiero się zaczął, a już są pierwsi truciciele
Są już pierwsi truciciele – dopiero rozpoczął się sezon grzewczy, a strażnicy miejscy i gminni wystawiają pierwsze mandaty za palenie śmieci w piecach domowych.
Jak przekazał Łukasz Grican ze Straży Miejskiej w Olsztynie, w tym roku strażnicy przeprowadzili już kilkanaście kontroli.
Jeżeli chodzi o rok poprzedni, to mieliśmy około 200-220 kontroli w kwestii spalania, zgłaszanych zarówno przez mieszkańców, jak również działań strażników
– potwierdził strażnik.
Za spalanie toksycznych odpadów, takich jak: plastiki czy płyty wiórowe grożą kary. Łukasz Grican przypomina, że jest to mandat do 500 złotych, ale sąd może zwiększyć karę nawet do 5 tysięcy złotych.
Palenie śmieci i odpadów w piecach domowych jest głównym źródłem smogu. Powoduje to poważne problemy zdrowotne, zwiększając ryzyko chorób układu oddechowego i krążenia, a także raka.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: D. Grzymska
Redakcja: P. Jaguszewski










![Tak region wspierał WOŚP [ZDJĘCIA] Tak region wspierał WOŚP [ZDJĘCIA]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F01%2FIMG_7545-scaled.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)














