Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Setki młodych osób miały popłynąć śladami Jana Pawła II. Z powodu pandemii spływ Krutynią przełożono

Odwołano planowane na lipiec kajakowe świętowanie 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II przez studentów z całej Polski. Spływ mazurską rzeką Krutynią odbędzie się dopiero za rok.

Studenci, maturzyści i doktoranci chcieli przepłynąć rzekę tzw. Szlakiem Papieskim. Wyprawa miała wyruszyć 9 lipca ze wsi Bieńki w powiecie mrągowskim do Babięt, Spychowa i Zgonu, i zakończyć się 15 lipca w Krutyni.

Spychowo miało stać się spływowym miasteczkiem. Zaplanowano tam oprócz noclegów i wspólnych posiłków, spotkania i koncerty. Każdego dnia ponad 600 osób miało wypłynąć na Krutynię, gdzie w 1953 i 1966 roku pływał Karol Wojtyła. W „Spływie 100-lecia” chcieli wziąć udział studenci, maturzyści i doktoranci.

W związku z pandemią koronawirusa spływ przełożono. Nowy termin to 9-15 lipca 2021 roku.

Żyjemy w czasach epidemii i choć bardzo nastawialiśmy się na wielki spływ kajakowy w lipcu, to mamy świadomość, że to nie czas na takie wydarzenie. Przenosząc go w czasie, chcemy zaproponować, by nie zmarnować okresu oczekiwania, który został nam dany (…) Przed nami rok, kiedy możemy zatęsknić, wyczekiwać i przede wszystkim się przygotowywać. A jak już się spotkamy, to radości i opowiadaniom nie będzie końca

– mówi duszpasterz akademicki i duchowy opiekun „Spływu 100-lecia” ks. Dariusz Talik.

Papież Jan Paweł II był wielkim miłośnikiem kajaków, a spływy na Mazurach, oprócz wędrówek po górach, były jego ulubionymi formami spędzania wolnego czasu. Karol Wojtyła wielokrotnie pływał szlakiem Krutyni.

W Ukcie nad brzegiem rzeki Krutyni, gdzie Karol Wojtyła był w sierpniu 1957 roku podczas wyprawy kajakowej z Sorkwit do Ostrołęki, stanął pamiątkowy obelisk. W tym samym 2015 roku kardynał Gerhard Müller – szef kongregacji do spraw wiary i nauki, prawa ręka papieża, poświęcił Kajakowy Szlak Papieski na rzece Krutyni.

Na czas pandemii organizatorzy przygotowują dla zainteresowanych spływem alternatywę. Na facebookowym profilu „Spływu 100-lecia” od 18 maja ukazywać się będą filmiki, w których przedstawiony zostanie odpoczynek Karola Wojtyły podczas jego wyjazdów w góry, gdzie jeździł na nartach i spływów kajakowych.

Szczegółowe informacje o akcji dostępne są na stronie www.splyw100lecia.pl

Kajakowy Szlak Papieski prowadzi z Krutyni do Pisza przez Uktę, Ruciane Nidę i Wiartel. Rzeka Krutynia płynie przez rezerwat krajobrazowo-wodno-leśny położony na terenie trzech gmin: Piecki, Mikołajki i Ruciane-Nida. Jej długość to 99 kilometrów.
Właściwa rzeka Krutynia liczy około 26 kilometrów długości i uważana jest za jedną z najpiękniejszych rzek Mazur, a nawet Europy.

Urok Krutyni opisał Melchior Wańkowicz w powieści „Na tropach Smętka”, a pisarz mazurski Karol Małłek określał ją mianem „Mazurskiego Gangesu” i pisał
„kto nie widział Krutyni, ten nie widział Mazur”.

Spływ 100-lecia odbędzie się za rok

Fot. M. Lewiński

Kamień pamiątkowy poświęcił kardynał Gerhard Müller. Fot. M. Lewiński

Kajakowy Szlak Papieski Apostołów Miłosierdzia. Fot. M. Lewiński

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Mazury, papież, studenci, Jan Paweł II, Krutyń, JPII, karol Wojtyła, video, spływ kajakowy
Totus Tuus – o pojednaniu i pokucie

W czwartej audycji omawiamy adhortację posynodalną „Renonciliatio et paenitentia”. W dniu 2 grudnia 1984 r. Jan Paweł II podpisał adhortacją posynodalną „Renonciliatio et paenitentia” do episkopatu,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV