Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sędziowie wnioskowali o zaniechanie działań utrudniających pracę Pawłowi Juszczyszynowi. Zdaniem prezesa był to niedopuszczalny zakres kompetencji zebrania

fot. Przemysław Getka

Trzy projekty uchwał, w których apelowano m.in. do prezesa Macieja Nawackiego o zaniechanie działań utrudniających sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi wykonywanie obowiązków, zgłosili w piątek sędziowie z Sądu Rejonowego w Olsztynie. Do głosowania nad nimi nie doszło; prezes Nawacki zamknął obrady.

W piątek po południu w Sądzie Rejonowym w Olsztynie odbyło się zebranie sędziów tego sądu. Sędzia Wojciech Krawczyk w imieniu 31 sędziów złożył wniosek, w którym wnoszono o rozszerzenie porządku obrad o głosowanie nad trzema projektami uchwał.

„My, sędziowie Sądu Rejonowego w Olsztynie, wzywamy prezesa Nawackiego do natychmiastowego zaniechania wszelkich działań utrudniających sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi wykonywanie obowiązków służbowych, w tym do uchylenia zarządzenia wstrzymującego przydział spraw oraz zniesienia wszystkich nałożonych na niego ograniczeń” – głosiła treść pierwszego projektu. Podkreślono w nim jednocześnie, że sędziowie uznają tego rodzaju działania za bezprawne oraz że podzielają stanowisko wyrażone w uchwale trzech połączonych Izb SN z 23 stycznia, zgodnie z którym Izba Dyscyplinarna nie jest niezawisłym sądem.

W drugim projekcie uchwały mowa była o krytycznym stanowisku wobec nowelizacji ustaw sądowych. Zdaniem sędziów narusza ona traktatowe zobowiązania Polski, marginalizuje znaczenie samorządu sędziowskiego oraz podporządkowuje wymiar sprawiedliwości władzy politycznej. „Sędziowie, którzy będą takie prawo stosować, staną się narzędziami polityków ze szkodą dla obywateli” – zaznaczono.

Trzeci z dokumentów dotyczył przesłania treści obu uchwał m.in. I prezes SN, prezesowi Sądu Okręgowego w Olsztynie, marszałkom Senatu oraz Sejmu, premierowi, ministrowi sprawiedliwości oraz przewodniczącemu KRS.

Prezes Sądu Rejonowego, członek KRS Maciej Nawacki ocenił, że wszystkie trzy projekty wykraczają poza zakres kompetencji zebrania. „To jest niedopuszczalny zakres kompetencji zebrania. W tym momencie, skoro nikt nie chce zająć głosu, zamykam zebranie” – odparł prezes Nowacki, po czym przedarł wręczone mu dokumenty.

 

Redakcja: K. Ośko za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd rejonowy, Maciej Nawacki
Maciej Nawacki: Sędzia Juszczyszyn przed zawieszeniem przez Izbę Dyscyplinarną dostał wiele sygnałów sugerujących, że idzie złą drogą

Media, które są mi nieprzychylne, pomijają istotne fakty - tak o wycofaniu podpisów poparcia pod swoją listą jako kandydata do Krajowej Rady Sądownictwa przez czworo sędziów...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV