Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Maciej Nawacki: Sędzia Juszczyszyn przed zawieszeniem przez Izbę Dyscyplinarną dostał wiele sygnałów sugerujących, że idzie złą drogą

Media, które są mi nieprzychylne, pomijają istotne fakty – tak o wycofaniu podpisów poparcia pod swoją listą jako kandydata do Krajowej Rady Sądownictwa przez czworo sędziów – mówił w Porannych pytaniach sędzia Maciej Nawacki.

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i członek Krajowej Rady Sądownictwa zaznaczył, że podpisy podlegały dwustopniowej kontroli: najpierw przez ministra sprawiedliwości, a potem przez marszałka Sejmu.

Wszelkie wątpliwości prawne były rozstrzygane przez marszałka Sejmu, który miał prawo i nie korzystał z tego prawa. Mógł zwrócić się do Państwowej Komisji Wyborczej celem ewentualnego zajęcia stanowiska. Marszałek Sejmu zlecił opinie wewnętrzne przez biuro analiz sejmowych jak i opinie zewnętrzne, które w sposób jednoznaczny stwierdziły, że tak jak w każdym innym procesie wyborczym nie można stosować tego rodzaju manipulacji jak cofanie podpisów na 5 minut przed terminem ostatecznego złożenia list.

Zdaniem sędziego Nawackiego, gdyby była prawna możliwość wycofywania podpisów, sparaliżowałoby to każdy proces wyborczy. W Porannych Pytaniach prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie komentował także zawieszenie w obowiązkach sędziego Pawła Juszczyszyna.

Nasz młody kolega został skrzywdzony przez sędziego Juszczyszyna – tak Maciej Nawacki mówił o podważaniu przez sędziego Pawła Juszczyszyna legalności wyboru sędziów przez KRS. Prezes sądu zaznaczył, że sędzia Juszczyszyn dostał, przed zawieszeniem przez Izbę Dyscyplinarną, wiele sygnałów sugerujących, że idzie złą drogą.

Orzeczenie Sądu Najwyższego z 23 grudnia wskazuje, że tak nie wolno postępować. To jest poza zakresem orzekania w jakiejś sprawie o 1000 złotych. Nie ma ona żadnego związku ani z listami do KRS-u, ani z osobą młodego pana sędziego. Mimo jednoznacznej wskazówki Izby Dyscyplinarnej, która w tym momencie miała jeszcze wątpliwości: czy pan sędzia działa z premedytacją? Pan sędzia dalej zaczął brnąć w te same zachowania, które składały się na delikt dyscyplinarny.

Prezes olsztyńskiego Sądu Rejonowego Nawacki ujawnił, że sędzia Paweł Juszczyszyn wcześniej na kolegium oraz zgromadzeniu sędziów rekomendował sędziego wobec którego miał później wątpliwości co do legalności jego wyboru.

Posłuchaj Porannych pytań

Fot. Beata Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, sędzia, Juszczyszyn, sąd rejonowy, video, KRS, Maciej Nawacki
Czesław Jerzy Małkowski kontratakuje. Były prezydent Olsztyna złożył zawiadomienie do prokuratury

Były prezydent Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski, zgodnie z zapowiedzią, po grudniowym wyroku uniewinniającym chce ponownie stanąć przed sądem. Czesław Jerzy Małkowski poinformował o złożeniu zawiadomienia do...

Zamknij
RadioOlsztynTV