Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sędzia Maciej Nawacki: postanowienie ws. Pawła Juszczyszyna zostanie wykonane niezwłocznie

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie sędzia Maciej Nawacki. Fot. A. Chmielewska

„Postanowienie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego ws. sędziego Pawła Juszczyszyna zostanie wykonane niezwłocznie” – powiedział w prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie sędzia Maciej Nawacki.

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła dziś zawieszenie w czynnościach służbowych olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna. Sędzia został zawieszony przez Izbę ponad 2 lata temu w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym.

Niezwłoczne wykonanie postanowienia

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i członek Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Maciej Nawacki pytany, kiedy zostanie wykonane postanowienie Izby Dyscyplinarnej ws. Juszczyszyna odpowiedział, że nastąpi to niezwłocznie.

Oczywiście zawsze wykonuję niezwłocznie uchwałę, czy też postanowienia sądów i innych organów, takie gdzie jestem organem wykonawczym.

Nawacki zaznaczył, że nie otrzymał jeszcze „żadnej uchwały ani postanowienia” w tej sprawie.

Wydaje mi się, że jutro zostanie nadana pocztą, bo dziś nie działa już ani poczta, ani sekretariaty w Sądzie Najwyższym, i w 1-2 dni powinna dotrzeć do sądu

– zaznaczył.

Jak podkreślił prezes olsztyńskiego Sądu Rejonowego, do tej pory wykonywał uchwałę Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego z 4 lutego 2020 roku, która prawomocnie zawieszała w czynnościach sędziego Juszczyszyna.

Od samego początku mówiłem, że wykonuję tylko uchwałę, nic poza tym. To nie jest żadna moja sprawa osobista czy prywatna i w tej sprawie występuję jako organ wykonawczy

– mówił Maciej Nawacki.

Jawne posiedzenie Izby Dyscyplinarnej SN

Dzisiejsze posiedzenie w Sądzie Najwyższym w sprawie „rozważenia zasadności kontynuacji zawieszenia w czynnościach służbowych” sędziego Juszczyszyna było jawne. Sprawę jednoosobowo rozpatrzył prezes Izby Dyscyplinarnej Adam Roch.

Sędzia Roch podkreślił, że okres ponad 2 lat zawieszenia sędziego Pawła Juszczyszyna, które co do zasady powinno być stanem tymczasowym, ocenić należy jako nadmiernie ingerujące w wymiar sprawiedliwości, w tym w zasadę nieusuwalności sędziego. Jak dodał, zakończenie zawieszenia sędziego powoduje jednocześnie upadek decyzji o obniżeniu wynagrodzenia sędziego, które było orzeczone na czas trwania zawieszenia.

Odpis uchwały zostanie doręczony wszystkim stronom. Uchwała jest prawomocna. (…) Odpis uchwały zostanie doręczony także prezesowi Sądu Rejonowego w Olsztynie celem jej wykonania

– powiedział prezes Izby Dyscyplinarnej SN.

Sędzia Juszczyszyn został prawomocnie zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego 4 lutego 2020 roku w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym. Obniżono też wtedy o 40 procent jego wynagrodzenie.

Został odsunięty od orzekania, ponieważ rozpatrując apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez obecną Krajową Radę Sądownictwa był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do KRS.

Wielomiesięczna batalia prawna

Kwestia zawieszenia sędziego Juszczyszyna jest przedmiotem wielomiesięcznej batalii prawnej.

Juszczyszyn wystąpił z pozwem przeciwko swojemu pracodawcy – Sądowi Rejonowemu w Olsztynie – o przywrócenie do pracy, do orzekania. Sprawę rozpatrywał Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, który w końcu zeszłego roku orzekł, że Juszczyszynowi przysługują wszelkie prawa i obowiązki służbowe wynikające z powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie, a uchwała Izby Dyscyplinarnej SN pozostaje bez wpływu na jego prawa i obowiązki. Nakazał wówczas Sądowi Rejonowemu w Olsztynie dopuszczenie sędziego do wykonywania tych wszystkich praw i obowiązków służbowych, a w szczególności do pełnienia funkcji orzeczniczej.

Jeszcze w kwietniu zeszłego roku Sąd Rejonowy w Bydgoszczy wydał postanowienie zabezpieczające w sprawie sędziego Juszczyszyna, decydując o przywróceniu go do orzekania. Miesiąc później Sąd Okręgowy w Olsztynie wstrzymał „skuteczność i wykonalność uchwały Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego”, która zawieszała sędziego Juszczyszyna w pracy i obniżała mu wynagrodzenie.

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i członek Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Maciej Nawacki konsekwentnie przekazywał po tamtych orzeczeniach sądów, że sędzia Juszczyszyn pozostaje w zawieszeniu.

W tym zakresie nadal obowiązuje uchwała Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, jedynego legalnego organu, który jest władny orzekać w zakresie spraw dyscyplinarnych tego rodzaju

– mówił w drugiej połowie grudnia ubiegłego roku.

Izba Dyscyplinarna uchyliła zawieszenie sędziego Pawła Juszczyszyna


Autor: A. Kowarzyk (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w sąd, orzekanie, Sąd Najwyższy, Maciej Nawacki, Sąd Rejonowy w Olsztynie, Paweł Juszczyszyn
Przy starostwie stanęła nowa palma. Zapłacili za nią podpalacze

W Zaułku Botanicznym Mikołaja Kopernika w Olsztynie zamontowano w poniedziałek nową palmę, która zastąpiła poprzedniczkę spaloną w zimie przez wandali - podało olsztyńskie starostwo powiatowe. Zgodnie...

Zamknij
RadioOlsztynTV