Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Izba Dyscyplinarna uchyliła zawieszenie sędziego Pawła Juszczyszyna

Sędzia Paweł Juszczyszyn

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła dziś zawieszenie w czynnościach służbowych olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna. Sędziego zawieszono ponad 2 lata temu w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym.

Poniedziałkowe posiedzenie w Sądzie Najwyższym było jawne. Sprawę jednoosobowo rozpatrzył prezes Izby Dyscyplinarnej Adam Roch.

Sprawę podjęto z urzędu, a impulsem było m.in. pismo zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów, który zwrócił uwagę, że Juszczyszyn jest już zawieszony ponad 2 lata

– powiedział rzecznik prasowy Izby Dyscyplinarnej Piotr Falkowski.

Sędzia Juszczyszyn został prawomocnie zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego 4 lutego 2020 roku w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym. Obniżono też wtedy o 40 procent jego wynagrodzenie. Został odsunięty od orzekania, ponieważ rozpatrując apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez obecną Krajową Radę Sądownictwa był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do KRS.

Kwestia zawieszenia sędziego jest przedmiotem wielomiesięcznej batalii prawnej.

Juszczyszyn wystąpił z pozwem przeciwko swojemu pracodawcy – olsztyńskiemu sądowi rejonowemu – o przywrócenie do pracy, do orzekania. Sprawę rozpatrywał Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Bydgoszczy. W końcu zeszłego roku orzekł, że Juszczyszynowi przysługują wszelkie prawa i obowiązki służbowe wynikające z powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie, a uchwała Izby Dyscyplinarnej SN pozostaje bez wpływu na jego prawa i obowiązki. Nakazał wówczas Sądowi Rejonowemu w Olsztynie dopuszczenie sędziego do wykonywania tych wszystkich praw i obowiązków służbowych, a w szczególności do pełnienia funkcji orzeczniczej.

Jeszcze w kwietniu zeszłego roku Sąd Rejonowy w Bydgoszczy wydał postanowienie zabezpieczające w sprawie sędziego Juszczyszyna, decydując o przywróceniu go do orzekania. Następnie – w maju ubiegłego roku – Sąd Okręgowy w Olsztynie wstrzymał „skuteczność i wykonalność uchwały Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego”, która zawieszała sędziego Juszczyszyna w pracy i obniżała mu wynagrodzenie.

 

Autor: M. Jabłoński (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w sędzia, sąd rejonowy, orzeczenie, Sąd Rejonowy w Olsztynie, Paweł Juszczyszyn, Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego
Sąd nie zajął się odwołaniem w sprawie głośnego zabójstwa w Olsztynie. Dlaczego?

Z powodu choroby sędziego Sąd Apelacyjny w Białymstoku nie zajął się odwołaniami w procesie dotyczącym zabójstwa młodego mężczyzny na terenie jednego z olsztyńskich ogrodów działkowych. W...

Zamknij
RadioOlsztynTV