Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przy starostwie stanęła nowa palma. Zapłacili za nią podpalacze

Fot. Fb Powiat Olsztyński

W Zaułku Botanicznym Mikołaja Kopernika w Olsztynie zamontowano w poniedziałek nową palmę, która zastąpiła poprzedniczkę spaloną w zimie przez wandali – podało olsztyńskie starostwo powiatowe. Zgodnie z decyzją sądu koszt pokryją sprawcy dewastacji.

Sztuczna palma, która była głównym elementem utworzonego przy budynku starostwa zaułku botanicznego Kopernika, została podpalona w grudniu ubiegłego roku. Sprawców nagrały kamery monitoringu.

Ponad miesiąc później policjanci ustalili i zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o dokonanie tego zniszczenia mienia, które miało charakter chuligański. W marcu Sąd Rejonowy w Olsztynie skazał 43-letniego Pawła S. i 54-letniego Dariusza D. na zapłatę grzywny w wysokości po 2 tys. zł i nakazał im solidarne pokryć straty starostwa – po 3 tys. zł.

Dlatego wymiana palmy jest dla nas bezkosztowa. Nowa, którą teraz zamontowano, została wzmocniona przez producenta pod względem bezpieczeństwa przeciwpożarowego

– powiedział rzecznik olsztyńskiego starostwa Wojciech Szalkiewicz.

Drzewko jest odwzorowaniem palmy z południowoamerykańskiej rodziny Coppernicja. Stoi w zaułku botanicznym utworzonym dla uczczenia 500-lecia obrony Olsztyna przed Krzyżakami, którą kierował Kopernik.

Posadzono tam również inne rośliny, w których nazwach pojawia się nazwisko wielkiego astronoma: róże, klematisy, lilie, liliowce, tulipany i irysy. Jest także konwalia majowa – „kwiat Kopernika”, symbol wiedzy i sztuki medycznej, z którym przedstawiony jest on na wielu portretach.

 

Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, podpalacze, starostwo powiatowe, palma, chuligani
Wjechał w wózek z bliźniakami. Jest wyrok w sprawie tragicznego wypadku

Wyrok 4 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności usłyszał Adam D., oskarżony o spowodowanie śmiertelnego wypadku w Szczytnie. Mężczyzna w kwietniu 2020 roku wjechał w wózek...

Zamknij
RadioOlsztynTV