Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 31 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sędzia Maciej Nawacki o odwołaniu z delegacji Pawła Juszczyszyna: Mamy do czynienia ze złamaniem procedury

Tak, złożyłem podpis na swojej liście – przyznał w Porannych pytaniach Radia Olsztyn Maciej Nawacki. Sędzia odpowiedział w ten sposób na pytanie o to, czy poparł sam siebie jako kandydata do KRS.

Dodał także, że sędzia Paweł Juszczyszyn, który powołując się na rozstrzygnięcie unijnego Trybunału Sprawiedliwości zażądał od kancelarii Sejmu list poparcia kandydatów do KRS, nie w pełni doczytał to rozstrzygnięcie:

Wydaje mi się, że ten sędzia nie doczytał wyroku TSUE. Jest tam wprost stwierdzone, że w Europie są różne modele np. Izby Dyscyplinarnej czy też takich organów jak Krajowa Rada Sądownictwa. Nie ma jednego modelu europejskiego. Nie można więc stwierdzić, że mamy do czynienia ze sprzecznością standardów europejskich.

Sędzia Paweł Juszczyszyn został odwołany z delegacji do Sądu Okręgowego w Olsztynie bez podania przyczyny przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Wrócił do pracy w olsztyńskim Sądzie Rejonowym, którego prezesem jest Maciej Nawacki.

Sędzia Nawacki odniósł się także do możliwej przyczyny odwołania przez Ministerstwo Sprawiedliwości z delegacji do Sądu Okręgowego w Olsztynie sędziego Pawła Juszczyszyna. „Mogę założyć, że ta decyzja wynika z oceny stosowania procedury przez pana sędziego” – komentował prezes olsztyńskiego Sądu Rejonowego.

W mojej ocenie mamy do czynienia ze złamaniem procedury przez sędziego. Jeżeli sędzia nie potrafi stosować procedury, to nie nadaje się, by być delegowanym do wyższej instancji. Zresztą widać nawet pośpiech w działaniach pana sędziego, bowiem 19 listopada mieliśmy orzeczenie korzystne dla Krajowej Rady Sądownictwa i Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Z kolei 20 listopada pan sędzia wydaje to kontrowersyjne postanowienie. Chyba był przygotowany na inne rozstrzygnięcia. Pomylił się.

Sędzia Paweł Juszczyszyn wrócił do pracy w sądzie rejonowym w Olsztynie, gdzie prezesem jest sędzia Maciej Nawacki.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Maciejem Nawackim

00:00 / 00:00

 

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w odwołanie, delegacja, Sąd Okręgowy w Olsztynie, Krajowa Rada Sądownictwa, KRS, Maciej Nawacki, Sąd Rejonowy w Olsztynie
Sędzia, który żądał list poparcia nowej KRS nie będzie orzekał w Sądzie Okręgowym w Olsztynie

Sędzia Paweł Juszczyszyn, który nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie list osób popierających kandydatów na członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa, został odwołany z delegacji do Sądu Okręgowego w...

Zamknij
RadioOlsztynTV