Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sędzia Juszczyszyn wezwał szefową Kancelarii Sejmu na przesłuchanie

Agnieszka Kaczmarska. Fot. Kancelaria Sejmu/Aleksander Zieliński

Sędzia Paweł Juszczyszyn wydał postanowienie, w którym wezwał szefową Kancelarii Sejmu do osobistego stawiennictwa w sądzie w Olsztynie. Sędzia chce osobiście zapytać, dlaczego nie wykonała polecenia sądu dotyczącego nadesłania list poparcia do KRS.

O decyzji podjętej przez sędziego Pawła Juszczyszna poinformował rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

Rozprawę zaplanowano na 24 stycznia. Zawiadomiono o tym strony oraz szefową Kancelarii Sejmu Agnieszkę Kaczmarską

– powiedział Dąbrowski-Żegalski i dodał:

W jednej ze spraw, w której rozpoznaje apelację od wyroku Sądu Rejonowego w Lidzbarku Warmińskim, zażądał od szefowej kancelarii Sejmu udostępnienia list z poparciem na kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa (…). Ma ona złożyć wyjaśnienia dlaczego odmówiła przedstawienia dokumentów, o których mowa w tym postanowieniu sądu.

Rzecznik zaznaczył, że sędzia Juszczyszyn zobowiązał szefową Kancelarii Sejmu do osobistego stawiennictwa w sądzie celem złożenia wyjaśnień, dlaczego – wbrew decyzji sądu – nie nadesłała list poparcia do nowej KRS. Rozprawa będzie jawna.

Sędzia Juszczyszyn zażądał list poparcia do nowej KRS, rozpoznając sprawę w IX Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Olsztynie. Spór, który rozstrzygał, dotyczył zapłaty z powództwa jednego z funduszy sekurytyzacyjnych (rodzaj zamkniętego funduszu inwestycyjnego) przeciwko Joannie S. Wyrok w tej sprawie w pierwszej instancji wydał sąd w Lidzbarku Warmińskim, a orzekał tam sędzia, którego kandydatura została przekazana prezydentowi przez nową KRS.

W związku z prośba o nadesłanie list poparcia do KRS sędziemu Juszczysznowi Ministerstwo Sprawiedliwości cofnęło mu delegację do Sądu Okręgowego, a prezes Sądu Rejonowego zawiesił go na miesiąc w orzekaniu. W czwartek sędzia Juszczyszyn po zawieszeniu wrócił do pracy.

 

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska (PAP)/M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, przesłuchanie, Olgierd Dąbrowski-Żegalski, Krajowa Rada Sądownictwa, Paweł Juszczyszyn
Kraj – podsumowanie najważniejszych wydarzeń 2019 roku

Tragiczne rozpoczęcie i zakończenie 2019 roku. Podsumowanie roku przygotowali Andrzej Piedziewicz i Marek Lewiński. Pożar w escape roomie 4 stycznia pięć uczennic koszalińskiego gimnazjum zginęło w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV