Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 32 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sanktuarium w Stoczku Klasztornym Pomnikiem Historii

Fot. A. Skrago

Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym niedaleko Lidzbarka Warmińskiego zostało uznane przez prezydenta Andrzeja Dudę za Pomnik Historii. Poinformował o tym Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Jest to szósty Pomnik Historii w województwie warmińsko-mazurskim.

Miejsce to zostało docenione ze względu na wartości historyczne, artystyczne i naukowe oraz walory cennego zabytku architektury i sztuki barokowej, zachowanego w otwartym krajobrazie wiejskim. W czasach najnowszych było to także miejsce internowania kardynała Stefana Wyszyńskiego

– podał Instytut.

Kultem w Stoczku Klasztornym otaczany jest obraz Matki Bożej Królowej Pokoju – wizerunek ten znany jest też jako Matka Boża Śnieżna. W 1983 roku Jan Paweł II ukoronował ten obraz – wymontowano go wtedy z kościoła w Stoczku i przewieziono do Częstochowy na Jasna Górę. Tym samym jest to jedyny na Warmii obraz ukoronowany przez Jana Pawła II, gdy był papieżem. Natomiast w 1987 papież wyniósł świątynię w Stoczku do godności bazyliki mniejszej.

Poza Stoczkiem Klasztornym w województwie warmińsko-mazurskim miano Pomników Historii ma pięć innych miejsc: zespół katedralny we Fromborku, Grunwald – Pole Bitwy, Kanał Elbląski, zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim oraz sanktuarium w Świętej Lipce.

Fot. Ł. Węglewski

Stoczek Klasztorny. Fot. Ł. Węglewski

Fot. M.Kwiatkowska

Autor: W. Chromy za PAP
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w sanktuarium, Stoczek Klasztorny, pomnik historii
Między Reszlem a Świętą Lipką powstanie droga pielgrzymkowa

To inwestycja oczekiwana od lat. Między Reszlem a Świętą Lipką w powiecie kętrzyńskim niebawem powstanie ścieżka dla pieszych i rowerzystów. Ścieżka będzie prowadziła wzdłuż drogi, ale...

Zamknij
RadioOlsztynTV