Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sąd zmienił wyrok wobec ginekologa-położnia

Fot. P. Getka

Sąd Okręgowy w Olsztynie zmienił wyrok sądu pierwszej instancji w sprawie lekarza oskarżonego o nieprawidłowości przy porodzie. Orzekł wobec Jana M. karę 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na rok.

Sprawa dotyczyła zarzutu błędnych decyzji przy porodzie w 2014 roku w jednym ze szpitali w Olsztynie. Jan M. sprawował opiekę nad pacjentką oraz jej dzieckiem. Według ustaleń prokuratora, oskarżony podjął błędne decyzje dotyczące akcji porodowej.

Pomimo nieprawidłowego zapisu KTG nie podjął on decyzji o powtórnym badaniu akcji serca płodu. Poród odbył się przez cesarskie cięcie, a dziecko urodziło się z komplikacjami zdrowotnymi. Oskarżony nie przyznał się do winy.

Sąd Rejonowy w Olsztynie, stwierdzając winę, jednocześnie warunkowo umorzył postępowanie wobec mężczyzny i obciążył go kosztami sądowymi. Uznał, że brak powtórnego badania KTG nie jest znaczną winą lekarza zakładając jego najlepsze intencje w kwestii opieki medycznej.

Wyrok został zaskarżony przez obrońcę oskarżonego oraz pełnomocnika małoletniej oskarżycielki posiłkowej.

Dziś Sąd Okręgowy w Olsztynie zmienił wyrok uznając, że w pierwszej instancji dokonano błędnej oceny stopnia społecznej szkodliwości czynu. Jan M. zdaniem sądu, jest winny i orzekł wobec niego karę 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na rok. Ponadto, oskarżony został obciążony kosztami sądowymi. Wyrok w tej sprawie jest prawomocny.

 

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w sąd, lekarz, Olsztyn, wyrok, ginekolog, poród, sąd okręgowy, położnik
Olsztynianka odznaczona Krzyżem Patrioty Ukrainy. „Byłam blisko linii frontu”

Od początku wojny w Ukrainie organizuje konwoje humanitarne. Joanna Mieszczyńska - nauczycielka historii z Olsztyna, została za to odznaczona Krzyżem Patrioty Ukrainy. To odznaczenie otrzymała w...

Zamknij
RadioOlsztynTV